Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ հասարակությունն ամենաշատը բողոքում է ոստիկաններից
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը լրագրողներին է ներկայացրել այս տարվա առաջին 6 ամսում ՄԻՊ գրասենյակի ստացած բողոքները, որոնք բավական շատ են եղել անցած տարվա համեմատությամբ։  Ըստ Արմեն Հարությունյանի ներկայացրած տվյալների՝  նախորդ տարվա առաջին 6 ամսում ՄԻՊ գրասենյակն ստացել է 1768 բողոք-դիմում, մինչդեռ 2009թ. առաջին վեց ամսում դրանք ավելացել են 1833-ով։
-Մեր երկրի քաղաքացիներն առաջինը դժգոհում են ոստիկանությունից, հետո կրթության և գիտության նախարարությունից, ապա՝ քաղաքապետարանից, դատարաններից, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից,- ասել է Արմեն Հարությունյանը։
Նրա խոսքերով՝ հաճախ մարդիկ դիմում են որևէ բողոքով, հետո, երբ իրենք հարցում են ուղարկում տվյալ գերատեսչություն՝ պարզաբանումների համար, ետ են վերցնում իրենց բողոքները։

Согласно омбудсмену, больше всего общество жалуется на полицейских
Омбудсмен Армен Арутюнян представил журналистам полученные их офисом за первые 6 месяцев этого года жалобы, которых по сравнению с прошлым годом было намного больше. Согласно данным, представленным Арменом Арутюняном, за первые 6 месяцев прошлого года офис защитника прав человека получил 1768 заявлений-жалоб, тогда как за первое полугодие 2009-го года они увеличились на 1833.
«Наши граждане, прежде всего, недовольны  полицейскими, затем идет министерство образования и науки, а после него - мэрия, суды и министерство труда и по социальным вопросам, - сказал Армен Арутюнян.
По его словам, часто люди обращаются с какой-либо жалобой, затем, когда они отправляют запрос в данное министерство для разъяснений, они забирают свои жалобы.