Վարդան Օսկանյան. «Այս պահին ԼՂՀ ճանչումը կբարդացնի իրավիճակը»
-Այս պահին ես կարծում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը դժվարություններ կառաջացնի և հիմա ճիշտ պահը չէ: Ճանաչումը պետք է լինի մեր դիվանագիտական զինանոցում և պետք է օգտագործվի այնպիսի պահի, որ կունենա մաքսիմում արդյունավետություն: Կա մի փամփուշտ և մեկ թշնամի, պետք է այդ փամփուշտը ճիշտ կրակել, որ դիպուկ լինի,- Լեռնային Ղարաբաղի նկախության ճանաչման մասին խոսելիս ասել է Վարդան Օսկանյանը:
Նա նաև նշել է, որ բանակցություներում Ադրբեջանի այլընտրանքը պատերազմն է, և նրանք գիտեն, որ եթե բանակցություններով իրենց ուզածը չստացան, ապա կստանան պատերազմով.
-Մեր այլընտրանքն այսօր ստատուս-քվոյի պահպանումն է: Մեր այլընտրանքը Ադրբեջանին հետաքրքիր չէ, Ադրբեջանի այլընտրանքը մեզ մտահոգում է: Կարծում եմ մեր այլընտրանքը պետք է փոխել և միջազգային հանրությանը հասկացնել, որ եթե բանակցություններով ինչ-որ բան չի ստացվում, Հայաստանի այլընտրանքը կլինի ճանաչումը: Այսպիսի ձևակերպումներ հուշել ճանաչման մասին օգտակար է, բայց այս պահին գնալ ճանաչմանը, կարծում եմ իրավիճակը ավելի կբարդացնի:

Вардан Восканян: «На этот момент признание НКР усложнит ситуацию»
«На данный момент я считаю, что признание Нагорного Карабаха вызовет трудности и сейчас для этого неверный момент. Признание должно быть в нашем дипломатическом арсенале и должно быть использовано в такой момент, чтобы имело максимальную эффективность. Есть одна пуля и один враг и необходимо эту пулю правильно выстрелить, чтобы было метко»,- сказал бывший глава МИД Армении Вардан Осканян.
Он также отметил, что альтернатива переговоров для Азербайджана - война, и они знают, что если в переговорах не получат свое, то получат войной.
«Наша альтернатива - это сохранение статус-кво. Наша альтернатива неинтересна Азербайджану, а альтернатива Азербайджана нас беспокоит. Думаю, что нашу альтернативу надо менять и дать понять международному сообществу, что если переговорами ничего не получается, то альтернативой Армении станет признание. Такие формулировки подсказывать о признании полезно, но на этот момент идти на признание, думаю, еще осложнит ситуацию.