2007թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ կանխորոշվելու էր այն հարցը, թե ով պետք է լինի իշխանության թեկնածուն 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
Ամեն գնով նախագահի աթոռին ձգտող Սերժ Սարգսյանին խանգարում էին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի գործոնը և ԲՀԿ–ի հավակնությունները։
Բանն այն է, որ Անդրանիկ Մարգարյանը հայտարարել էր, թե դեռ պետք չէ շտապել, և ՀՀԿ–ից նախագահի թեկնածու համարել Սերժ Սարգսյանին։
Բոլորն էլ այն ժամանակ հասկանում էին, որ եթե Սերժ Սարգսյանը չգլխավորի ՀՀԿ–ի ցուցակը, ապա հարցականի տակ կհայտնվի նրա՝ ՀՀԿ–ի կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրվելու հնարավորությունը, մանավանդ որ, բուն ՀՀԿ–ի ներսում Մարգարյանի վարկանիշն անհամեմատ բարձր էր Սարգսյանի վարկանիշից։ Բացի այդ, այնտեղ դեռ չէին մոռացել, որ 1999թ. հոկտեմբերի 27–ից հետո պահանջել են Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։
Այդ իրավիճակում Սարգսյանը սեփական քաղաքական նպատակների քաղաքական լուծումը չուներ, բայց ամեն ինչ միանգամից փոխվեց, երբ հանկարծամահ եղավ Ա. Մարգարյանը։ Սերժ Սարգսյանին դա հնարավորություն տվեց նստել և՛ վարչապետի, և՛ ՀՀԿ նախագահի աթոռներին։ Դա արդեն ճանապարհ բացեց ՀՀԿ–ից նախագահի թեկնածու դառնալու համար։
Ինչ մնում է ԲՀԿ–ին, ապա այդ ուժի դեմ, բացի կուլիսային պայքարից, Սարգսյանը նաև որոշեց բոլորիս հայտնի տեխնոլոգիան կիրառել, այն է՝ ընդդիմադիր դաշտից հանդես եկող ուժի միջոցով հարձակվել մրցակցի վրա։
Այդ իսկ նպատակով 2007թ. ընտրություններից առաջ ստեղծվեց Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած «Իմպիչմենտ» դաշինքը, որի առաջ քաշած արմատական կարգախոսի մեջ կար նաև «Ո՛չ սերժանտացմանը» ձևակերպումը, բայց դաշինքի ու դրան սպասարկող «Հայկական ժամանակ» թերթի հիմնական խնդիրն այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի դեմ սերժահաճո կոդերով հակաքարոզչություն իրականացնելն էր, ինչն այն օրերին «թունդ ընդդիմադիր» կեցվածքի տեղ կարելի էր անցկացնել։
«Իմպիչմենտի» մաս կազմած անհատների ճնշող մեծամասնությունը, բնականաբար, չէր էլ պատկերացնում, որ մտել է մի խաղի մեջ, որի արդյունքը լինելու է «Այո՛ սերժանտացմանը» բանաձևի կյանքի կոչումը (թեև կարող էին գլխի ընկնել, քանզի հարց է առաջանում, թե որտեղի՞ց արմատական այդ ուժին փող, որ ընտրարշավ ու գովազդ է անում)։
Թե ինչ եղավ 2007–ին, և ինչ հաջորդեց ԱԺ ընտրություններին, հիշեցնելու կարիք չկա։ Միայն նշենք, որ խայտառակ ընտրակեղծիքների միջոցով Սերժ Սարգսյանին հաջողվեց խորհրդարանի տեղերի կեսից ավելին վերցնել և ինքնահռչակվել նախագահի թեկնածու իշխանական թիմից։
Այն, որ «Իմպիչմենտ» դաշինքի առանձին անդամներ գիտեին, թե ովքեր են իրենք, և իրականում ում շահերն են ներկայացնում, ցույց տվեցին հետագա քաղաքական զարգացումները։
Ճիշտ է, Լևոն Տեր–Պետրոսյանի վերադարձը և իշխանափոխության հոտն առնելը Նիկոլի ու մյուսների համար հնարավորություն էր ստեղծել «քցել» Սերժ Սարգսյանին (դա էր պատճառը, որ Սերժը որոշեց բանտում երկար պահել Նիկոլին. դա յուրօրինակ պատիժ էր խաղեր տալու համար), բայց 2008–ի մարտի 1–ից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ «անառակ որդիները» որոշել են վերադառնալ իրենց նախկին գործին ու «թունդ ընդդիմադիր» դիրքերից պայքարել Սերժ Սարգսյանի համար վտանգ ներկայացնող ուժերի՝ ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ։
Տեղին է հիշեցնելը, որ «Իմպիչմենտ» դաշինքը ներկայացնող քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը նշանակվեց «Ազատություն» ռադիոկայանի տնօրեն ու սկսեց բացահայտորեն քարոզել Սերժ Սարգսյանի օգտին և ներգրավվել գեբելսյան քարոզչամեքենայի «մուտիլովկայական» գործընթացներ։
2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ «Ազատություն» ռադիոկայանը մասնագիտացել էր ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ աշխատելու գործում այն նույն ոճով, ինչ ոճով որ «Իմպիչմենտն» էր 2007–ին օգտագործվում ԲՀԿ–ի դեմ։
Ի դեպ, Ենոքյանը և՛ «Իմպիչմենտ» դաշինքում եղած ժամանակ, և՛ «Ազատություն» ռադիոկայանի տնօրենի պաշտոնը վարելիս մշտապես համագործակցել է իշխանությունների հետ, մասնավորապես գովազդային շուկայում (Ենոքյանի ղեկավարած «Ստարկոմ» գովազդային գործակալությունը մշտապես վայելել է իշխանական հեռուստաընկերությունների բարեհաճությունը)։ Այնպես որ, միայն անտեղյակ մարդիկ կարող էին հավատալ, որ նա հրապարակներում և լրատվամիջոցներում Նիկոլի հետ միասին «Ո՛չ սերժանտացմանը» կարգախոսով է առաջնորդվում։ Իրականությունը լրիվ այլ էր։
Նույն Աղասի Ենոքյանն օրերս աշխատանքի է անցել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ։ Իսկ դա նշանակում է, որ նա արդեն հրապարակավ որդեգրեց «Այո՛ սերժանտացմանը» կարգախոսն ու դարձավ «օֆշորային ընդդիմություն»։ Դա նշանակում է նաև, որ իշխանություններն այլևս Աղասու մասով ձևականությունների հետևից չեն ուզում ընկնել, և աշխատանքի են ընդունում բազմամյա իրենց հաճախորդին։
Ինչպես հայտնի է, Սերժ Սարգսյանն իր բոլոր հաճախորդներին մի օր ֆորմալ կարգավիճակ է տալիս։ Արտաշես Գեղամյանին ՀՀԿ–ի ցուցակով տարան ԱԺ, Վիկտոր Դալլաքյանին՝ նախագահի աշխատակազմ, Արթուր Բաղդասարյանին՝ անվտանգության խորհուրդ, Արա Սահակյանին ու Վահան Հովհաննիսյանին՝ դեսպան։ Աղասի Ենոքյանին, ահա, տարան կառավարություն՝ իր իսկ բնութագրմամբ՝ բյուրոկրատ աշխատելու։
Փաստորեն, երբ Ենոքյանն անկախ քաղաքագետի կարգավիճակով վերջերս «խիստ ընդդիմադիր» հարցազրույցներ էր տալիս տարատեսակ «մուտիտ.am»–ներին ու հայտարարում, թե երկրում նոր ընդդիմություն է պետք, քանի որ գործողներն ու հներն իրենց սպառել են, ինքն իրեն ու իր նմաններին նկատի ուներ։
Մի ուշագրավ հանգամանք ևս. արևմտամետ քաղաքական գծի կողմնակից ներկայացող և ՌԴ–ին հայհոյող Աղասի Ենոքյանն այժմ պաշտոնապես սպասարկելու է Մաքսային միության մոլի ջատագովի վերածված Տիգրան Սարգսյանի շահերը։ Թեև զարմանալ պետք չէ։ Տիգրանն էլ էր հրապարակավ հիմնավորում, թե ինչու հնարավոր չէ Մաքսային միություն մտնել, իսկ հիմա նա այնպես է քծնում ռուսներին, որ անգամ Գեղամյանը կարող է կարմրել։
Իսկ որպեսզի պատկերացնենք, թե Տիգրան Սարգսյանն ինչքան ճիշտ է վարվել իրենից ոչ պակաս սկզբունքային ու «արևմտամետ» Աղասի Ենոքյանին աշխատանքի վերցնելով, ներկայացնենք վերջինիս՝ մինչև սեպտեմբերի 3–ը տված հարցազրույցից մեկ–երկու հատված։
«Մենք պետք է մեր միջի ռուսականությունը շրջենք դեպի եվրոպական արժեհամակարգ։ ... Ռուսական ճանապարհով գնալը բերել է այնպիսի մի անհեթեթության, որ Ռուսաստանը որոշեց լրացուցիչ ճնշումներ կիրառել Հայաստանի նկատմամբ։ Հայաստանում ինչ կար, արդեն նրանց ձեռքում է։ Եվ նրանք անցան լրացուցիչ ճնշումների։ Հետո Ադրբեջանի միջոցով սկսեցին տեռոր անել՝ նրանց զենք վաճառելով։ Հաջորդ քայլը, թերևս, լինի Թուրքիայի միջոցով լրացուցիչ ճնշումներ անել։ Եվ զարմանալի է, որ սրանից հետո էլ իշխանությունները եվրոպական արժեհամակարգի մասին շշուկով են խոսում։ Այսօր ռուսամետ ասելով ոչ թե պետք է հասկանանք ռուսական շահերի սպասարկող, այլ ավելի վատ բան՝ կոռումպացված ու գողացող, ոչ լեգիտիմ, ինչը էապես հակադրվում է արևմտյան համակարգին: ... Որքան քիչ Ռուսաստան, այնքան Հայաստանի ավելի բարձր անվտանգություն: Շատ որոշակի քայլերի հաջորդականությամբ կարելի է կամաց-կամաց Ռուսաստանին ռեգիոնից դուրս բերել. առաջինը՝ Եվրոպա, երկրորդը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորում» (հարցազրույցն ամբողջությամբ տես այստեղ
Ահա այսպիսի թունդ հակառուսական ձևակերպումներով է հանդես եկել Ենոքյանը, ով այժմ պաշտոնապես կցվել է Կրեմլի պատերը լիզող այս իշխանությանը։ Այսպիսին են հայաստանյան «արևմտամետները»։ Ու դա է պատճառը, որ նրանք քով քովի են գալիս։ Իսկ ում էլ դեռ պաշտոնապես կողքները չեն տարել այս իշխանությունները, պարզապես դեռ «դհոլային» ռեսուրս են տեսնում նրանց մեջ, և ուզում են վերջին «սոկերը» քամել, ապա նոր միայն բյուրոկրատ նշանակել։ «Կանխազգացողները» դեռ ընդդիմադիր դաշտում են պետք Սերժ Սարգսյանին։

На парламентских выборах 2007 года должно было предопределиться, кто станет кандидатом власти на президентских выборах 2008 года.
Стремящемуся любой ценой занять президентское кресло Сержу Саргсяну мешали премьер-министр Андраник Маргарян и амбиции ППА.
Дело в том, что Андраник Маргарян заявил о поспешности заявлений о выдвижении Сержа Саргсяна кандидатом от РПА.
В те дни все понимали, что если Серж Саргсян не возглавит список РПА, то под вопросом окажется и его выдвижение в качестве кандидата в президенты от РПА, тем более, что рейтинг Андраника Маргаряна внутри РПА был несравненно выше, чем у Саргсяна. Кроме того, там еще помнили, что после 27 октября 1999 года требовали отставки Сержа Саргсяна.
Политического решения своих целей у Саргсяна тогда не было, однако всё изменилось после скоропостижной смерти Маргаряна. Сержу это предоставило возможность стать как премьер-министром, так и руководителем РПА. Это, в свою очередь, открыло дорогу для выдвижения в качестве кандидата в президенты от правящей РПА.
Что касается ППА, то против данной силы Саргсян решил, кроме закулисных методов, применить также известную всем технологию – совершать нападки на конкурентов посредством выступающей с оппозиционного поля силы.
Именно поэтому перед выборами 2007 года был создан возглавляемый Николом Пашиняном блок «Импичмент», среди радикальных требований которого была также формулировка «Нет – сержантизации!». Однако главной задачей блока и обслуживающей его интересы газеты «Айкакан жаманак» тогда была антипропаганда в отношении Роберта Кочаряна и Гагика Царукяна в угодных Сержу кодах, а в те дни подобное поведение можно было выдать за проявление «ярой оппозиционности».
Естественно, большинство вошедших в «Импичмент» личностей даже и не представляли, что вошли в игру, результатом которой станет реализация формулы «Да – сержантизации!» (хотя, можно было и догадаться, так как возникал логичный вопрос о том, откуда у этих радикальных сил деньги на избирательную кампанию и саморекламу).
Что же случилось в 2007 году и что последовало за выборами НС, думаю, в напоминании не нуждается. Отметим только, что посредством вопиющих фальсификаций Сержу Саргсяну удалось занять более половины парламента и провозгласить себя кандидатом в президенты от власти.
То, что отдельные члены блока «Импичмент» знали, кем они являются и чьи интересы в реальности представляют, проявилось во время последующих политических развитий.
Правда, возвращение Левона Тер-Петросяна и запах смены власти предоставили Николу и остальным возможность «кинуть» Сержа Саргсяна (поэтому Серж и решил подольше продержать Никола в тюрьме – это было своего рода наказанием за предыдущие заигрывания), однако последовавшие за «1 марта» события показали, что «блудные сыновья» решили вернуться к своему прежнему занятию и с «яро оппозиционных» позиций бороться с представляющими для Сержа Саргсяна угрозу силами – ППА и АНК.
Уместно также напомнить, что входивший в блок «Импичмент» политолог Агаси Енокян был назначен директором радио «Азатутюн» и начал открыто пропагандировать в пользу Сержа Саргсяна, а также активно вовлекаться в «мутиловки» геббельского агитпропа власти.
В преддверии парламентских выборов 2012 года радио «Азатутюн» специализировалось на пропаганде против ППА и АНК. Делалось же это в том же стиле, что и в 2007 году, когда блок «Импичмент» использовался против ППА.
Кстати, Енокян, и во время своего пребывания в «Импичменте», и в свою бытность директором радио «Азатутюн», всегда сотрудничал с властями, в частности, на рекламном рынке (руководимое Енокяном рекламное агентство «Старком» всегда пользовалось благосклонностью властных телекомпаний»). Так что, лишь неосведомленные могли поверить то, что на площадях и в СМИ он вместе с Николом руководствуется лозунгом «Нет – сержантизации!». Действительность же выглядит совершенно иначе.
Агаси Есаян сейчас перешел на работу к премьер-министру Тиграну Саркисяну. А это означает, что он публично взял на вооружение лозунг «Да – сержантизации!» и стал «оффшорной оппозицией». Это означает также, что по части Агаси власти больше не гоняются за формальностями, и приняли на работу своего многолетнего клиента.
Как известно, Серж Саргсян всегда в один прекрасный день предоставляет своим клиента формальный статус. Арташеса Гегамяна он провел в парламент, Виктора Даллакяна – в аппарат президента, Артура Багдасаряна – в Совет национальной безопасности, а Ара Саакяна и Ваана Ованнисяна сделал послами. Что касается Агаси Енокяна, то его провели в правительство – работать, по собственному же определению, бюрократом.
Фактически, когда недавно Енокян давал в статусе независимого политолога «яро оппозиционные» интервью различным «mutilovo.am» и заявлял, что стране нужна новая оппозиция, поскольку старая себя исчерпала, он имел в виду себя и себе подобных.
Еще одно примечательное обстоятельство: позиционирующий сторонником прозападной политической линии и всячески критикующий Россию Агаси Енокян сейчас официально будет обслуживать интересы превратившегося в апологета Таможенного союза Тиграна Саркисяна. Хотя, удивляться тоже не стоит. Некогда Тигран сам публично обосновывал то, почему невозможно вступить в ТС, но сейчас-то его заискивания перед РФ могут вогнать в краску даже Гегамяна.
А чтобы лучше понять то, насколько правильно поступил Тигран Саркисян по отношению к не менее принципиальному и «прозападному», чем он сам, Агаси Енокяну, приняв его на работу, представим вашему вниманию фрагменты интервью, данного последним до 3 сентября.
«Мы должны пересмотреть в себе всё русское в сторону европейской системы ценностей… Следование российским путем привело к такому абсурду, что Россия решила оказать на Армению дополнительное давление. Всё, что было в Армении, уже в их руках. И они перешли к новым давлениям. Потом они начали терроризировать посредством Азербайджана, продавая ему оружие. Судя по всему, следующим шагом будет давление посредством Турции. И еще удивительно, что после столького власти говорят о европейской системе ценностей шепотом. Под пророссийски ориентированным сегодня нужно понимать не обслуживающего интересы России, а даже хуже – коррумпированного, ворующего и нелегитимного, что серьезно противоречит западной системе… Чем меньше России, тем безопаснее для Армении. Посредством определенной последовательности шагов можно постепенно вытеснить Россию из региона. Первое – это налаживание отношений с Европой, а второе – с Турцией» (с полной версией интервью можете ознакомиться здесь).
Вот с такими вот яро антироссийскими формулировками и выступал Енокян, который сейчас официально работает со слоняющимися под стенами Кремля властями. Именно таковы наши «прозападники» и именно поэтому их тянет друг к другу. Тех же, кого пока не удалось официально пристроить рядом с собой, власти попросту продолжают рассматривать в качестве ресурса для «барабанства». Бюрократами их назначат лишь после того, как выжмут все соки. «Предчувствующие» Сержу Саргсяну пока нужны на оппозиционном поле.