Բակո Սահակյանը հանդիպել է հոլանդացի պատգամավորների հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Հաագա քաղաքում նախօրեին հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի մի խումբ անդամների հետ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, հանդիպմանը քննարկվել են Նիդերլանդներ-Արցախ խորհրդարանական կապերի զարգացմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ
Սահակյանը նշել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը շահագրգռված է Նիդերլանդների հետ հարաբերությունների զարգացմամբ` նշելով որ դրա համար առկա են խոստումնալից հեռանկարներ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, պաշտոնատար, Նիդերլանդներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Աղբյուրի համաձայն, նույն օրը Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Հաագա քաղաքում հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների հայ համայնքի ղեկավարության հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Նիդերլանդների հայ համայնքի և Արցախի միջև կապերի ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Նիդերլանդների հայ համայքին Արցախին ցուցաբերած աջակցության համար` նշելով, որ ակնկալում է մեր հայրենակիցների ակտիվ մասնակցությունը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 2013թ. հեռուստամարաթոնին և Արցախում իրականացվող ծրագրերին:

Бако Саакян встретился с группой депутатов парламента Нидерландов
17 октября в Гааге президент Республики Арцах Бако Саакян встретился с группой членов комиссии по внешним отношениям парламента Нидерландов, сообщает пресс-служба главы государства.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся развития парламентских связей между Нидерландами и Арцахом, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов. Президент Саакян отметил, что официальный Степанакерт заинтересован в развитии отношений с Нидерландами, подчеркнув, что для этого существуют многообещающие перспективы.
Во встрече приняли участие министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, чрезвычайный и полномочный посол РА в Нидерландах Дзюник Агаджанян, другие должностные лица.