ԱՄՆ պետքարտուղարը կասկածի տակ է դրել «Ժնև-2»-ի անցկացումը
Սիրիայի ԱԳ նախարարությունը դատապարտել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հայտարարությունը՝ մեղադրելով նրան սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նվիրված ժնևյան համաժողովը տապալելու փորձի համար։
Աշխատանքային այցով Եգիպտոսում գտնվող Քերին հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգներն ու նրա դաշնակիցները կարող են տարաձայնություններ ունենալ սիրիական ճգնաժամի խնդրում, սակայն միակարծիք են իշխանափոխության հարցում։
«Քերիի նմանատիպ հայտարարությունները սպառնում են տապալել համաժողովը Ժնևում։ Նման դիտարկումները Սիրիայի ներքին խնդիրներին միջամտելու և սիրիացի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի դրսևորումներ են»,– Al Arabiya–ի փոխանցմամբ՝ ասված է Սիրիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

МИД Сирии обвинил Керри в попытке сорвать «Женеву-2»
МИД Сирии осудил высказывания госсекретаря США Джона Керри и обвинил его в попытке сорвать конференцию по мирному урегулированию сирийского кризиса «Женева-2», сообщает «Al Arabiya».
Телеканал напомнил, что во время визита в Каир в рамках ближневосточного турне Керри заявил, что Вашингтон и его союзники могут расходиться во мнениях по поводу сирийского конфликта, но они разделяют одну задачу — передачу власти в Сирии.
Сирийская сторона выразила свое недовольство подобными высказываниями. «Повторяющиеся комментарии Керри угрожают сорвать конференцию в Женеве, они являются грубым вмешательством в дела Сирии и агрессией против прав сирийского народа решать свое будущее», — заявили в МИД Сирии.
Ранее сообщалось, что Госдеп против проведения «Женевы-2», однако единственным человеком, который настаивает на проведении этой конференции, является Джон Керри.