Մեծ բլեֆի քաղաքականության հետևանքները
2008ի նախագահական «ընտրություններից» հետո Սերժ Սարգսյանը, Տիգրան Սարգսյանը և Ներսես Երիցյանը (այսօր քչերն են հիշում, որ նա Էկոնոմիկայի նախարարությունն էր գլխավորում) սկսեցին նյուվասյուկիստական բնույթի խոստումներ տալ։
Սերժ Սարգսյանը մասնագիտացել էր դեմագոգիկ ելույթների վրա՝ ձեռքի հետ խոստանալով Իրան–Հայաստան երկաթգծի շինարարություն, նոր ատոմակայանի կառուցում և Համահայկական բանկի միջոցով բազմամիլիոնանոց ծրագրերի ֆինասավորում։
Տիգրան Սարգսյանին վերապահվել էր «տերտերականության» ապահովման և «Հայկական աշխարհ» կառուցելու գործը՝ օլիգոպոլիաների դեմ սրբազան պատերազմից ազատ ժամանակ։
Դե իսկ տխրահռչակ Ներսես Երիցյանը նշանակվել էր գլխավոր հեքիաթասաց։ Էկոնոմիկայի նախկին նախարարը Գյումրին դարձնում էր ծովափնյա քաղաք, Շվեյցարիայից ներմուծված կիսամաշ ճոպանուղու միջոցով Ջերմուկը՝ միջազգային առողջարանական կենտրոն, Դիլիջանը՝ ֆինանսական կենտրոն, Երևանը՝ բիոզուգարանային կենտրոն և այլն։
Սկզբում հայ քաղքենին ոգևորված էր մերօրյա օստապբենդերների գործունեությամբ և հավատում էր նրանց խոստումներին։ Շատ չանցած, սակայն, ամենադեբիլներն անգամ հասկացան, որ գործ ունեն շարքային ստախոսների և պրոֆեսիոնալ դեմագոգների հետ։
Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը զրոյական լեգիտիմություն ունեն, քանզի տապալվել են բոլոր ոլորտներում։ Եվ ահա այդպիսի անվստահության պաշար ունեցող իշխանությունը գնում է կենսաթոշակային «բարեշրջման», որի խորհրդանիշն ու PR–դեմքը նույն Ներսես Երիցյանն է, ում թույլ էին տվել Էկոնոմիկայի նախարարությունը ծիծաղի առարկա դարձնել, որից հետո տարան «հորանց տուն»՝ Կենտրոնական բանկ։
Սերժ–Տիգրան–Ներսես «տրոյկան» Հայաստանի աշխատունակ զանգվածից (1974թ. հետո ծնվածներից) պահանջում է աշխատավարձից վճարել եկամտահարկ ու սոցվճար, ինչպես նաև տնօրինվող եկամտի 5-10% (կախված աշխատավարձի չափից) փոխանցել ինչ–որ կենսաթոշակային հիմնադրամների։ Այսինքն՝ այսօրվա աշխատողից Սերժ Սարգսյանը փող է ուզում վերցնեել երկու ճանապարհով՝ մեկը կենսաթոշակային հիմնադրամին հատկացվող միջոցների, մյուսը՝ պետբյուջեից կենսաթոշակային հիմնադրամին հատկացվող գումարների տեսքով (բյուջետային միջոցների աղբյուրներից են հանդիսանում աշխատողների եկամտահարկն ու սոցվճարը)։
«Սերժ&Co»–ն որպես դրական կողմ է ուզում ներկայացնել այն, որ բյուջեից հատկացվելիք գումարը լինելու է նույնքան, որքան աշխատողն է հատկացնում կենսաթոշակային հիմնադրամին։ Սակայն հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե ովքեր են տնօրինում պետական ու հանրային փողերը և ինչպես են տնօրինվում նույն այդ միջոցները՝ կարող ենք պնդել, որ գործ ունենք հերթական «քցոցիի» և բլեֆի հետ։
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրում իրենց թույլ են տալիս այն պետությունները, որոնց իշխանությունների լեգիտիմությունը կասկածի տակ չի դրվում և որոնց ապագան անորոշ չէ։
Սերժ Սարգսյանն այսօր առաջարկում է իրեն փող վստահել՝ խոստանալով ապահով ծերություն 25 և ավելի տարիներ անց։ Հաշվի առնելով վերջին հինգ տարիների ընթացքում տեղի ունեցածը՝ նրանք, ովքեր կհավատան այս խոստմանը պարզապես միամիտներ ու անմեղսունակներ են։ Սրանք միջազգային մասշտաբի «քցողներ» են, ինչի՞ մասին է խոսքը։
Հրե՛ն, գործարար Փայլակ Հայրապետյանը հավատացել էր այս իշխանության աշխարհիկ և հոգևոր ներկայացուցիչներին ու փող էր վստահել նրանց՝ Հայաստանում ադամանդագործությունը զարգացնելու նպատակով։ Եվ ի՞նչ։
Ինչպես հայտնի է, գործարարի փողերը հայտնվեցին Սարգսյան Տիգրանի ու Կճոյան Նավասարդի օֆշորային հաշիվների վրա։ Նախկին միլիոնատեր Փայլակ Հայրապետյանը հիմա վարձով է ապրում։
Ի դեպ, օֆշորային «աֆյորայում» իր ուրույն դերակատարումն է ունեցել նաև Ներսես Երիցյանը, իսկ Սերժ Սարգսյանը մինչև հիմա որևէ բառ չի արտասանել այդ թեմայով, ինչն առնվազն նշանակում է, որ նրա գիտությամբ ու հավանությամբ է տեղի ունեցել «քցոցին»։
Եթե սրանք տարեց միլիոնատիրոջը սարքել են վարձով ապրող, ապա պատկերացնել կարելի է, թե ինչպիսի ծերություն է սպասվում ոչ միլիոնատեր աշխատողներին՝ փողերը Սերժ Սարգսյանին ու նրա ենթականերին վստահելուց հետո։

Последствия политики большого блефа
После президентских «выборов» 2008 года Серж Саргсян, Тигран Саркисян и Нерсес Ерицян (сегодня мало кто помнит, что он возглавлял министерство экономики) начали раздавать нью-васюкистские обещания.
Серж Саргсян специализировался на демагогичных выступлениях, заодно пообещав строительство железной дороги Иран-Армения и новой АЭС, а также финансирование Всемирным банком многомиллионных проектов.
На Тиграна Саркисяна, в свободное от священной войны с олигополиями время, была возложена функция «поповства» и построения «Армянского мира»
Что касается печально известного Нерсеса Ерицяна, то он был назначен главным сказителем. Бывший министр экономики превращал Гюмри в приморский город, посредством привезенных из Швейцарии подержанных канатных дорог Джермук – в международный курортный центр, Дилидан – финансовый центр, Ереван – биотуалетный центр и т.д.
Сначала мещанская масса была воодушевлена деятельностью остапбендеров наших дней и верила их обещаниям. Однако спустя некоторое время даже самые умственно отсталые поняли, что имеют дело с рядовыми свистунами и профессиональными демагогами.
Серж Саргсян и его узкое окружение обладают нулевой легитимностью, поскольку провалились во всех сферах. И сегодня власти с подобным запасом недоверия идут на пенсионную «реформу», символом и пиар-лицом которой является Нерсес Ерицян, превративший в свое время Минфин в предмет насмешек и вернувшийся после этого в «отчий дом» – Центральный банк.
Тройка Серж-Тигран-Нерсес требует от работающей части населения (родившейся после 1974 года) отчислять из зарплат подоходный налог и социальные выплаты, а также платить 5-10% от оставшихся доходов (в зависимости от размера зарплаты) пенсионным фондам. То есть, Серж Саргсян хочет собирать с сегодняшнего труженика деньги двумя способами: посредством отчислений в пенсионные фонды и выделяемых из госбюджета тем же фондам сумм (источниками пополнения бюджета являются также подоходные налоги и соцвыплаты работников).
«Серж&Co» пытается преподнести в качестве положительной стороны то, что размер выделяемых из госбюджета средств будет равен размеру выплачиваемых работником в пенсионный фонд взносов. Однако, учитывая то, в чем ведении находятся государственные и общественные деньги и как ими распоряжаются, можем утверждать, что мы имеем дело с налоговым «кидаловом» и блефом.
Внедрение обязательной накопительной пенсионной системы позволяют себе те страны, легитимность властей которых не ставится под сомнение и будущее которых не туманно.
Серж Саргсян сегодня предлагает доверить себе деньги, обещая обеспеченную старость через 25 и более лет. Учитывая события последних 5 лет, поверить этому обещанию могут лишь наивные и невменяемые. Мы имеем дело с «кидалами» международного масштаба – о чем речь?
К примеру, предприниматель Пайлак Айрапетян поверил светским и духовным представителям этих властей и доверил им свои деньги в целях развития бриллиантового производства в Армении. И что с ним стало?
Как известно, деньги этого предпринимателя оказались на оффшорных счетах Тиграна Саркисян и Навасарда Кчояна. Бывший миллионер Пайлак Айрапетян сейчас живет на съемной квартире.
Кстати, своеобразное участие в оффшорной афере принял также Нерсес Ерицян, а Серж Саргсян до сих пор не замолвился на эту тему, что, как минимум, свидетельствует о том, что «кидалово» происходило с его ведома и одобрения.
Если они превратили пожилого миллионера в квартиранта, то можно лишь представить, какая старость ожидает простых работников, не владеющих миллионами, после того, как они доверят свои деньги Сержу Саргсяну и его подчиненным.