Արևմուտքն այլևս չի պահանջում Ասադի հրաժարականը
«Ռոսբալտն», «Ալ Արաբիային» հղումով, գրում է, որ Արևմուտքը ժամանակավորապես հանում է Ասադի՝ Սիրիայի նախագահի պաշտոնը լքելու պահանջը, որովհետև դա կբերի երկրում քաոսային վիճակի և մարտնչող իսլամիստների ակտիվացման։
Հիշեցնենք, որ Ասադի հրաժարականը և Սիրիայում ժամանակավոր կառավարության ձևավորումը գլխավոր պահանջներից էին Ժնև–2 կոնֆերանսին մասնակցության համար։ Նոյեմբերին ընդդիմադիր Սիրիական ազատ բանակը հայտարարել էր, որ Ասադի հրաժարականի դիմաց կմասնակցի կոնֆերանսին։
Նախօրեին էլ ՄԱԿ–ը հայտարարել է, որ Սիրիայի խնդրի կարգավորման նպատակով հրավիրվելիք միջազգային կոնֆերանսը կկայանա 2014–ի հունվարի 22–ին շվեյցարական Մոնտրում։

Запад отказался от требования отставки Асада
Власти стран Запада отказались от требования отстранения от должности президента Сирии Башара Асада в связи с угрозой прихода к власти религиозных фундаменталистов в стране. Об этом сообщает телеканал «Al Arabiya».
О таком решении были оповещены представители Национальной коалиции революционных и оппозиционных сил в ходе конференции «Друзей Сирии» в Лондоне. Снятие этого требования было мотивировано опасностью неизбежной активизации исламистских группировок после возможного свержения действующего президента.
Ранее представители сирийской оппозиции заявляли о своей готовности принять участие в международной конференции «Женева-2» только в случае снятия Башара Асада с поста президента страны и формирования переходного правительства.