Մերկել. «Ուկրաինան չի կարող միաժամանակ երկու ՄՄ–ում լինել»
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Ուկրաինան ԵՄ–ի հետ Ազատ առևտրի գոտու պայմանագրի ստորագրման ժամկետների մեջ սահմանափակված չէ, բայց միաժամանակ անդամակցել երկու Մաքսային միության չի կարող։ gazeta.ru-ն, УНИАН–ին հղումով, գրում է, որ այս հայտարարությունը հնչել է Բրյուսելում ԵՄ գագաթաժողովի ավարտին։
Հարցին՝ Ուկրաինայի հնարավոր անդամակցությունը ՄՄ–ին հակասո՞ւմ է ԵՄ–ի հետ Ազատ առևտրի գոտուն անդամակցությանը, Մերկելը պատասխանել է. «Ուկրաինան չի կարող ստորագրել համաձայնությունը Մաքսային միության երկրների հետ և միաժամանակ Ազատ առևտրի գոտի ստեղծել ԵՄ–ի հետ»։
Այդուհանդերձ, Մերկելը հավելել է. «Դուռը բաց է մնում։ Ոչ մի ժամկետ, երբ այն կփակվի, չկա։ Մենք ուզում ենք կնքել այդ համաձայնագիրը. Եվրոպան պատրաստվել է դրան։ Հիմա որոշումը պետք է ընդունի Ուկրաինան»։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը հայտարարել էր, որ ասոցացման պայմանագիր Եվրամիության հետ կարող էր ստորագրվել, եթե Ուկրաինային 20 մլրդ դոլարի չափով օգնություն տրամադրվեր։

Меркель: «Украина не может состоять сразу в двух таможенных союзах»
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что Украина не ограничена в сроках подписания Соглашения об ассоциации и зоне свободной торговли с Евросоюзом, но участвовать одновременно в двух таможенных союзах она не может. Об этом сообщает украинское агентство УНИАН.
Соответствующее заявление прозвучало на пресс-конференции по итогам саммита ЕС в Брюсселе.
На вопрос, противоречит ли возможное присоединение Украины к Таможенному союзу созданию ЗСТ с ЕС, Меркель ответила, что Украина не может подписать соглашение со странами Таможенного союза и одновременно создать зону свободной торговли с ЕС.
«Дверь остается открытой. Никакой даты, когда она будет закрыта, нет. Мы хотим заключить это Соглашение об ассоциации, Европа подготовилась к этому. И теперь решение должна принять Украина», — добавила она.
Ранее премьер-министр Украины Николай Азаров заявил, что Соглашение об ассоциации было бы подписано в случае помощи со стороны ЕС в $20 млрд.