Այսօր ԱԺ 4 խմբակցությունների հրավիրած արտահերթ նիստն է
Այսօր՝ ժամը 15։00-ին, ՀՀ ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի ՀՅԴ, ԲՀԿ, ՀԱԿ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանձնաժողովի արտահերթ նիստ են հրավիրել։
Նրանք վստահ են, որ 2013թ. դեկտեմբերի 23-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված՝ ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասինե համաձայնագիրը չի վավերացվել:
Հիշեցնենք, որ հարցի քվեարկության պահին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ քվեարկության էլեկտրոնային համակարգը չի գործում, և քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով՝ էլեկտրոնային համակարգը չգործելու դեպքում ձայները հաշվում է հաշվիչ հանձնաժողովը:
ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 24-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն, հաշվիչ հանձնաժողովի որոշումներն ընդունվում են նրա անդամների ձայների մեծամասնությամբ, այսինքն 7 անդամից առնվազը 4-ի կողմ լինելու դեպքում: ԱԺ քվեարկության արդյունքները պետք է հաստատվեն հաշվիչ հանձնաժողովի կողմից՝ որոշումներ ընդունելու համար սահմանված կարգով:
Սակայն 2013թ. դեկտեմբերի 23-ին ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովը որևէ որոշում չի կայացրել և քվեարկության արդյունքները չի արձանագրել: Հանձնաժողովի 7 անդամներից չորսը՝ Տիգրան Ուրիխանյանը (ԲՀԿ), Լյուդմիլա Սարգսյանը (ՀԱԿ), Արծվիկ Մինասյանը (ՀՅԴ) և Թևան Պողոսյանը («Ժառանգություն»), չեն մասնակցել ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասով կամ 24-րդ հոդվածով նախատեսված որևէ գործընթացի:
Նշենք, որ հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ–ական Սուքիաս Ավետիսյանը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու այսօրվա արտահերթ նիստին։ Բայց ԱԺ ոչիշխանական 4 խմբակցությունների ներկայացուցիչները պնդում են, որ իրենք իրավասու են առանց հանձնաժողովի նախագահի էլ նիստ հրավիրել և որոշումներ կայացնել։

Сегодня состоится внеочередное заседание Счетной комиссии НС, созванное 4 фракциями
Сегодня в 15:00 состоится внеочередное заседание Счетной комиссии НС, созванное по инициативе ее членов от фракций АРФД, ППА, АНК и «Наследие».
Члены Комиссии уверены, что в ходе внеочередного заседания НС 23 декабря армяно-российское соглашение о купле-продаже и дальнейшей деятельности ЗАО «АрмРосгазпром» ратифицировано не было.
Напомним, что в ходе голосования по данному вопросу спикер НС Овик Абрамян заявил, что электронная система подсчета голосов не действует, поэтому голосование должно пройти в соответствии с ч.2 ст.61 закона РА «О регламенте НС», то есть голоса должна подсчитать Счетная комиссия.
Согласно ч.5 ст. 24 Регламента НС, решения Счетной комиссии принимаются большинством голосов, то есть из 7 ее членов решение должны поддержать, как минимум 4. Результаты голосования в НС должны быть утверждены СК в установленном порядке.
23 декабря 2013 года Счетная комиссия НС в соответствии с установленным законом «О регламенте НС» порядком не принимала какого-либо решения и не протоколировала результаты голосования. Из семи членов комиссии четверо – Тигран Уриханян (ППА), Людмила Саркисян (АНК), Арцвик Минасян (АРФД) и Теван Погосян («Наследие») – не принимали участия в процессе, предусмотренном ч.2 с.61 или ст. 24 закона «О регламенте НС».
Отметим, что председатель Счетной комиссии, депутат от РПА Сукиас Аветисян заявил, что не примет участия в сегодняшнем внеочередном заседании СК. Однако представители 4 невластных фракций НС утверждают, что правомочны проводить заседание Комиссии и принимать решения без ее председателя.