Լևոն Զուրաբյան. «Տնտեսական ճգնաժամը մեղմացվել է միջազգային ֆինանսական հիմնադրամներից որոշ ողորմություններ ստանալու միջոցով»
-Հայաստանը գտնվում է լուրջ մարտահրավերների առջև,- «Փաստարկ» ակումբում ասել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, ապա նշել՝ որոնք են  այդ մարտահրավերները.
-Տնտեսական ճգնաժամը, որն այսօր մեղմացվել է միջազգային ֆինանսական հիմնադրամներից որոշ ողորմություններ ստանալու միջոցով,  ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացը և Ադրբեջանի կողմից ավելի ու ավելի բարձրաձայն ներկայացվող պատերազմի վտանգը։
Ըստ Լ. Զուրաբյանի՝ ներկա իշխանություններն այդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար, ցավոք, ադեկվատ գործողություններ չեն առաջարկում։ Ադեկվատ գործողություն կլիներ ամբողջ հայ ազգի կոնսոլիդացումը։
-Բայց դրա համար իշխանությունները ոչ մի ջանք չեն գործադրում։ Ավելին, պատրաստ են այդ կոնսոլիդացումը զոհաբերել հանուն իրենց սեփական իշխանության թվացյալ ամրապնդման։
Բանախոսի կարծիքով՝ իրավիճակին համապատասխան քայլեր կլինեին  քաղբանտարկյալներին ազատելը, երկխոսության մեջ մտնելը հասարակության, ընդդիմության հետ, ինչպես նաև ընթացող բանակցությունների մասին նրանց տեղյակ պահելը։

Левон Зурабян: «Экономический кризис смягчился посредством получения определенных подаяний из финансовых фондов»
«Армения находится перед серьезными вызовами», - сказал координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян в клубе «Пастарк», а затем указал, какие это вызовы:
«Экономический кризис, который сегодня смягчился посредством получения определенных подаяний из финансовых фондов, процесс урегулирования Карабахской проблемы и опасность войны, преподносимая Азербайджаном всё громче и громче»,- отметил он.
По словам Л. Зурабяна,  нынешние власти для преодоления этих вызовов, к сожалению, не предлагают адекватных действий. Адекватным действием была бы консолидация всего армянского народа.
«Но власти не предпринимают для этого никаких усилий, более того, готовы принести в жертву эту консолидацию во имя кажущегося укрепления собственной власти», - подчеркнул координатор АНК.
По мнению Л. Зурабяна, шагами, соответствующими ситуации, были бы освобождение политзаключенных, диалог с обществом, оппозицией, также как информирование о текущем процессе переговоров.