ԼՂՀ–ի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում ԵԱՀԿ առաքելությունը դիտարկում է անցկացրել
Օգոստոսի 4-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ բնակավայրի մերձակայքում:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ից տեղեկացնում են, որ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումը իրականացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող, փոխգնդապետ Իմրե Պալատինուսը(Հունգարիա) ևԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Վլադիմիր Չունտուլովը(Բուլղարիա):
Հակառակ կողմից դիտարկման խումբը գլխավորել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Դիտարկումն անցել է ըստ սահմանված գրաֆիկի: Դիտարկման ժամանակ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են էին ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության  ներկայացուցիչները:

На линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана миссия ОБСЕ провела мониторинг
4 августа согласно договоренности, достигнутой ранее с властями Нагорно-Карабахской Республики, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг на линии соприкосновения вооруженных сил Азербайджана и НКР в окрестностях населенного пункта Талиш Мартакертского района НКР.
В МИД РА сообщили, что мониторинг с позиций армии обороны НКР осуществили, подполковник Имре Палатинус (Венгрия) и полевой помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Владимир Чунтулов (Болгария).
С противной стороны группу мониторинга возглавил личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик.
Мониторинг прошел в соответствии с установленным графиком. Во время мониторинга нарушения режима не было зафиксировано.
Мониторинговую миссию с карабахской стороны сопровождали представители МИД и Министерства обороны НКР.