Ռուսաստանի ԱԳՆ–ն արձագանքել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին իրադարձություններին
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ անհանգստացած է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակով։
«Վերջին օրերին շփման գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում զինվորականների շրջանում կան զոհեր, հաղորդվում է նաև խաղաղ բնակչության շրջանում առկա վիրավորների մասին:
Կարծում ենք, որ լարվածության հետագա սրման դեպքում բացասական հետևանքներն անխուսափելի կլինեն ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Կարող է լրջորեն բարդանալ այն պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնք ձեռք են բերվել 2013 թվականի նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում կայացած` հայ-ադրբեջանական բարձր մակարդակի հանդիպման ընթացքում: Հակամարտության կողմերին կոչ ենք անում լրացուցիչ միջոցառումներ ձեռնարկել, որոնք ուղղված կլինեն իրավիճակի կայունացմանը»,– ասված է հայտարարության մեջ:

МИД России обеспокоено обострением ситуации в зоне Карабахского конфликта
Министерство иностранных дел России обеспокоено обострением ситуации Карабахского конфликта. Об этом говорится в заявлении, размещенном накануне на официальном сайте внешнеполитического ведомства России.
«В результате участившихся в последние дни случаев нарушения режима прекращения огня на границе и линии соприкосновения есть жертвы среди военнослужащих. Сообщается о раненых из числа мирного населения.
Полагаем, что в случае дальнейшей эскалации напряженности неизбежны негативные последствия для процесса нагорно-карабахского урегулирования. Может серьезно осложниться реализация договоренностей, достигнутых на азербайджано-армянском саммите в Вене 19 ноября 2013 года» - отмечается в заявлении.
МИД России призвало стороны конфликта принять дополнительные меры, направленные на стабилизацию ситуации, включая задействование механизмов, предусмотренных Соглашением об укреплении режима прекращения огня от 4 февраля 1995 года.