Պետերբուրգում Փարաջանովին նվիրված կինոֆորում և ցուցահանդես է բացվել
Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող «Open Cinema» կարճամետրաժ ֆիլմերի և անիմացիաների  5-րդ միջազգային կինոփառատոնը նվիրվել է հռչակավոր ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի գործունեությանը։
2009թ. կլրանար նրա 85-ամյակը։ Կինոֆորումին տրամադրվել է միանգամից երկու հրապարակ՝ Կինոյի տունը և Պետրոպավլովյան ամրոցը, որտեղ Երևանի՝ Փարաջանովի անվան տուն թանգարանից բերված ցուցանմուշներով բացվել է յուրահատուկ ցուցահանդես։
Ռեժիսոր-սցենարիստի բոլոր ժապավեններն արժանացել են մրցանակների։ Հենց առաջին՝ «Մոռացված նախնիների ստվերները» ֆիլմը, որը նկարահանվել է 1964 թ., նրան հռչակ է բերել։ Բայց եղել է նաև ժամանակ, երբ Փարաջանովին թույլ չեն տվել աշխատել կինոյում։ Հենց այդ ժամանակ է նա սկսել ստեղծել իր անշարժ ֆիլմերը (այդպես նա անվանում էր իր կոլաժները)։ Ցուցադրությանը ներկայացված են Փարաջանովի աշխատանքները, ինչպես նաև վարպետի ինքնադիմանկարները։

Кинофорум и выставка, посвященные Параджанову, открылись в Петербурге
Творчеству знаменитого режиссера Сергея Параджанова посвящён V Международный фестиваль короткометражного кино и анимации Open Cinema, который проходит в Санкт-Петербурге.
В 2009 году мастеру исполнилось бы 85 лет. Кинофоруму отданы сразу две площадки - Дом кино и Петропавловская крепость, где открылась уникальная выставка из музея Параджанова в Ереване.
Все ленты режиссёра и сценариста отмечены призами. Первый же фильм, снятый в 1964 году - "Тени забытых предков" - принёс ему славу. Но было время, когда Параджанову не давали работать в кино. Именно тогда он начал делать застывшие фильмы - так он называл свои коллажи. На выставке представлены их репродукции, а также портреты самого мастера.