Ահարոն Ադիբեկյանի «էստի համեցե՛ք»-ը
Վերջերս հայկական հեռուստաընկերություններով պտտեցվում էին «Պոպուլուս» անունը կրող «անկախ» սոցիոլոգիական ընկերության անցկացրած հարցման արդյունքները։ Դե եթե «ազատ, բայց պատասխանատու» հեռուստաընկերություններին ցուցում է տրվել լուսաբանել պոպուլուսների թվանկարչությունը՝ ուրեմն գործ ունենք նախագահականի «դաբրոյի» հետ։
Հանրությանը ներկայացրած թվերից և արդյունքների մեկնաբանություններից կարելի է կռահել, թե ինչ «բադիկներ» են փորձել տեղեկատվական դաշտ նետել Բաղրամյան 26-ից։ Բայց մեզ այժմ դա չի հետաքրքրում։ Հետաքրքիրն այն է, որ իշխանությունների սոցիոլոգիական հարեմում իրարանցում է սկսվել։
Հավանաբար զգալով, որ իր ծառայություններից իշխանությունները կարող են այս անգամ չօգտվել՝ տեղական նշանակության «պոպուլուս» Ահարոն Ադիբեկյանը շտապեց ասուլիս հրավիրել ու հայտարարել, թե սեփական միջոցներով հարցում է անցկացրել և պարզել, որ առաջիկա ԱԺ ընտրություններում անցողիկ են ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն, ՕԵԿ-ը, ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը»։ Այդպիսով Ադիբեկյանը բոլորի հետ «ախպերություն» անելու հայտ ներկայացրեց։
Ուշագրավ է, որ պարոն սոցիոլոգը մշտապես հայտարարել է, թե հարցում անցկացնելը թանկ հաճույք է, և ինքը միայն պատվիրատուների առկայության դեպքում կարող է այն անել, բայց արի ու տես, որ տնտեսական ճգնաժամի էս «նեղ-մաջալին» Ադիբեկյանը սեփական միջոցներով ափալ-թափալ հարցում է անցկացրել։ Այս ամենը ցույց է տալիս, որ սոցիոլոգին, ամենայն հավանականությամբ, մտահոգել է իշխանությունների՝  «ֆիռմա» ադիբեկյանների ծառայություններից օգտվելու հանգամանքը։
«Դե որ այդպես է՝ ես էլ «էստի համեցե՛ք» կկանչեմ ու կհայտարարեմ, որ բոլորն էլ անցողիկ են»,-մտածել է Ադիբեկյանը և ասուլիս հրավիրել՝ ձեռքի հետ էլ շանտաժ անելով իշխանությանը։ Ու որպեսզի կոմերցիոն կանոնները պահպանվեն, նա «ֆոռա» է տվել այսօր դաշտում առկա հարաբերականորեն ակտիվ բոլոր ուժերին՝ չմոռանալով նկատել, որ հինգ տոկոսի շեմը հաղթահարող կուսակցություններին վերաբերող իր նշած պատկերը կարող է լրջորեն փոխվել ընտրությունների նախաշեմին։ Այսինքն՝ կգործի «շատ կտաս՝ շատ տոկոս կտամ, քիչ կտաս՝ քիչ տոկոս կտամ» սկզբունքը։ Այս ամենը լավ հաջողված կոմերցիա է հիշեցնում, բայց ի՞նչ կապ ունի սոցիոլոգիան, գրողը տանի՛։

Переполох в социологическом гареме властей
В последние дни по армянским телеканалам муссировались результаты социологического опроса, проведенного «независимой» компанией «Популус». Ну, если «свободным, но ответственным» телекомпаниям было дано указание осветить цифротворчество «популусов», то, значит, в президентском дворце дали «добро»
Из представленных обществу цифр и результатов можно представить, каких «уток» пытались запустить в информационное поле с Баграмяна 26. Но сейчас нас интересует не это. Интересно то, что в социологическом гареме властей начался переполох.
Вероятно, чувствуя, что в этот раз власти могут не воспользоваться его услугами, «популус» местного значения Агарон Адибекян поспешил созвать пресс-конференцию и заявить о проведенном им на собственные средства опросе, согласно которому на предстоящих парламентских выборах в Национальное собрание пройдут шесть партий: РПА, «Процветающая Армения», «Оринац еркир», АРФД, АНК и «Наследие». Тем самым, Адибекян подал заявку на дружбу со всеми.
Примечательно, что господин социолог постоянно заявлял, что проведение опроса является дорогим удовольствием и он может организовать его лишь при наличии заказчиков, но вот тебе раз, в этих тяжелых условиях экономического кризиса Адибекян на собственные средства второпях провел опрос. Всё это показывает, что социолога, по всей видимости, обеспокоило то обстоятельство, что власти воспользовались услугами «фирменных» адибекянов.
«Ну, раз так, то я тоже буду зазывать, предлагая свои услуги, и объявлю, что в парламент пройдут все партии», - думал Адибекян и созвал пресс-конференцию, заодно шантажируя властей. И чтобы не нарушать законов коммерции, он дал фору всем существующем сегодня относительно активным силам, не забыв заметить, что обрисованная им картина результатов партий, способных преодолеть пятипроцентный порог, в преддверии выборов может серьезно измениться. То есть, будет действовать принцип «много заплатишь  - дам много процентов, мало - заплатишь - дам мало процентов». Всё это напоминает успешную коммерцию, но вот только какое отношение оно имеет к социологии, черт побери?!