«Forbes»–ը հրապարակել է աշխարհի ամենաազդեցիկ կանանց անունները
«Forbes»-ը հրապարակել է աշխարհի հարյուր ամենաազդեցիկ կանանց ամենամյա վարկանիշային ցուցակը։ Մասնակիցներին «Ազդեցություն» կոչում շնորհում են ըստ  ԶԼՄ-ներում նրանց մասին հրապարակումների քանակի և այն կազմակերպությունների մեծության, որոնք նրանք ղեկավարում են։
2009թ. ամենաազդեցիկ կանանց ցուցակը գլխավորում է  Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, երկրորդ տեղում ԱՄՆ-ի ներդրումների ապահովագրական ֆեդերալ ընկերության ղեկավար Շեյլա Բեյրն է։ Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դե Քիրշները, Չիլիի ղեկավար Միշել Բաչելետը և Ուկրաինայի վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոն գրավել են համապատասխանաբար 11-րդ, 22-րդ և 47-րդ տեղերը։

Forbes назвал самых влиятельных женщин мира
Ежегодный рейтинг ста самых влиятельных женщин мира опубликовал Forbes. "Влиятельность" участниц списка вычисляется исходя из количества упоминаний в СМИ и размеров организаций, которые те контролируют.
В 2009 г. верхнюю строчку в списке заняла канцлер Германии Ангела Меркель, на II месте - Шейла Бэйр, возглавляющая Федеральную корпорацию по страхованию вкладов США. Президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер, лидер Чили Мишель Бачелет и премьер-министр Украины Юлия Тимошенко получили лишь 11, 22 и 47 места соответственно.