Կալիֆոռնիայի օրենսդիր մարմնի կանոնադրական հանձնախումբն ընդունել է Արցախի ճանաչման բանաձև
«Ասպարեզ» օրաթերթը տեղեկացնում է, որ Կալիֆոռնիայի օրենսդիր մարմնի կանոնադրական հանձնախումբը, 9–ը կողմ և մեկ դեմ ձայների հարաբերակցությամբ, ընդունել է Արցախի ճանաչման AJR 32 բանաձևը։ Համաձայն բանաձևի՝ Կալիֆոռնիայի օրենսդիր մարմինը դիմում է ԱՄՆ Կոնգրեսին և նախագահին, որպեսզի ընդունեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
Կալիֆոռնիայի օրենսդիր մարմնի անդամ Մայք Կաթոյը բանաձևի հեղինակն է, որին, որպես համահեղինակներ, միացել են նաև Ադրին Նազարյանը, Սքոթ Ուիլքը, Չերըլ Բրոունը, Քաջո Աշաճյանը։ Նախատեսված է, որ մայիսի 8-ին AJR 32 բանաձևը Կալիֆոռնիայի նահանգային ասամբլեայի լիագումար նիստի քննարկման նյութը կդառնա։

Комитет парламента Калифорнии принял резолюцию о независимости НКР
Комитет по процедурным вопросам парламента американского штата Калифорния 5 мая провел историческое голосование о признании и поддержке усилий Нагорного Карабаха по развитию в качестве свободного и независимого государства, и призвал президента США и Конгресс поддержать самоопределение и демократическое развитие Нагорно-Карабахской Республики. Об этом сообщает Армянский Национальный Комитет Америки Западного региона.
Резолюция AJR 32, представленная конгрессменом Майком Гатто, была принята 9 голосами «за», 1 – «против». Голосование в обеих палатах Ассамблеи назначено на 8 мая 2014 года.
Таким образом, Калифорния может присоединиться к штатам Род-Айленд, Мэн, Массачусетс и Луизиана, уже признавшим независимость Нагорного Карабаха.