Մայնդորֆից մինչև Քարնեգի կենտրոն. Սերժ Սարգսյանը պետք է հեռանա
Նախագահական նստավայրում հայտնվելուն պես Սերժ Սարգսյանը սկսեց «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականություն վարել՝ ձգտելով ներքին լեգիտիմության բացակայությունը փոխհատուցել արտաքին դաշտում զիջումների գնալու պատրաստակամությամբ։
Թույլ և քաղաքականապես անմեղսունակ Սերժ Սարգսյանը պարզապես գտածո էր միջազգային հանրության համար, և բնական է, որ ամեն մեկն սկսեց իր կողմը քաշել և իր ուզած ձևով օգտագործել «նախաձեռնողական» այդ մարդուն։
Սերժ Սարգսյանը բոլորին «այո» էր ասում։ Նա «այո» ասաց Մեդվեդևին ու ստորագրեց տխրահռչակ Մայդնորֆյան հռչակագիրը, որտեղ առաջին անգամ պաշտոնական Երևանը Ղարաբաղի հարցով Բաքվի հետ փաստաթուղթ էր ստորագրում առանց Ստեփանակերտի։
Դրանից հետո Սարգսյանն «այո» ասաց Անկարային ու Արևմուտքին՝ ազդարարելով «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեկնարկը, որի արդյունքը եղավ այն, որ կանգ առավ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը, ինչպես նաև սև ամպեր կուտակվեցին Ղարաբաղի ու Հայաստանի գլխին։
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտության ուղղակի հետևանք էր Կազանում տեղի ունեցածը։ Մենք փրկվեցինք զուտ հանգամանքների բերումով և միայն Ալիևի ագահության շնորհիվ գոնե այդ պահին խուսափեցինք Ղարաբաղի հարցով վատագույն սցենարից։
Չբավարարվելով «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության «ձեռքբերումներով»՝ Ս. Սարգսյանն «այո» ասաց նաև ԵՄ–ին՝ խոստանալով ասոցացվել։ «Արևմտամետ» Սարգսյանի վերջին հանգրվանը, սակայն, դարձավ Մաքսային միությունը։
Այս բոլոր «այո»–ները Սարգսյանն աջ ու ձախ էր նետում Հայաստանի ու Ղարաբաղի շահերի հաշվին և հանուն սեփական աթոռի։
Հիմա եկել է այս ամենի համար վճարելու ժամանակը։ Ուորլիքի ու ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանի շուրթերով ԱՄՆ–ի պաշտոնական տեսակետի հրապարակումը Քարնեգի կենտրոնում և «Թվիթերում» հենց այդ վճարի ստացման մասին հայտ էր։ Ամերիկացիները հաշիվ–ապրանքագիր են ներկայացնում Սարգսյանին ու նրա միջոցով՝ Հայաստանին։
Սարգսյանն Արևմուտքի հետ գործարքի էր գնացել՝ համաձայնվելով Հայաստանը դարձնել հակառուսական նախագծի ակտիվ մասնակից։ Փոխարենը նա Արևմուտքից խնդրել էր աչք փակել իր ապօրինի իշխանության և տոկոս «խփոցիի» վրա։ Գործարքը կնքվել էր ՀՀ քաղաքացիների թիկունքում և ժողովրդավարության երկակի ստանդարտների կիրառման շրջանակներում։
Նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3–ին Սերժ Սարգսյանը «քցեց» Արևմուտքին, բայց դրանով չշահեց Ռուսաստանի համակրանքը և չամրապնդեց Հայաստանի անվտանգությունը։ Ճիշտ հակառակը տեղի ունեցավ։
Հայաստանն այժմ անպաշտպան է առավել, քան երբևէ։ Եվ դրա պատասխանատուն Սերժ Սարգսյանն է։ Նա խախտեց Հայաստանի շուրջ ձևավորված բալանսը և հրաժարվեց կոմպլեմենտար քաղաքականությունից։ Արդյունքները տեսանելի են բոլորին։
Արևմուտքն այժմ Կովկասում երկրորդ Ուկրաինա է ուզում սարքել, քանզի չի ուզում համակերպվել այն մտքի հետ, որ Հայաստանն ու Ղարաբաղը Կրեմլի ազդեցության տիրույթում են հայտնվել։ Կրեմլն էլ իր հերթին չէր ուզում համակերպվել այն մտքի հետ, որ Հայաստանն ու Ղարաբաղը կարող են «չերեզ» Թուրքիա ու Ադրբեջան հայտնվել ԵՄ–ի տիրույթում։ Դա էր պատճառը, որ մենք անընդհատ ահազանգում էինք այն մասին, որ Սարգսյանի ու նրան կցված «արևմտամետների» բռնած գիծը ԵՄ–ի հետ ասոցացման մասով Հայաստանին տանում է դեպի կատաստրոֆիկ զարգացումներ։
Սարգսյանը միայն վերջին պահին շրջադարձ կատարեց պրոթուրքական «արևմտամետությունից», բայց այդ շրջադարձն այնքան կտրուկ էր և այնքան սխալ, որ հիմա մենք հայտնվել ենք Արևմուտքի ճնշման տակ։ Մինչդեռ Հայաստանը ո՛չ ԵՄ–ի հետ պետք է ասոցացման գործընթաց սկսեր, ոչ էլ հայտնվեր ՄՄ–ի մեջ։

От Майндорфа до Центра Карнеги: Серж Саргсян должен уйти
Сразу же по появлению в президентском дворце Серж Саргсян начал проводить «инициативную» внешнюю политику, попытавшись восполнить отсутствие внутренней легитимности готовностью пойти на уступки на внешнеполитическом поле.
Слабый и политически невменяемый Серж Саргсян оказался для международного сообщества настоящей находкой, и естественно, что каждый стал тянуть этого «инициативного» человека в свою сторону и использовать его в своих планах.
Серж Саргсян раздавал всем свое «да». Он сказал «да» Медведеву и заключил печально известную Майндорфскую декларацию, в которой официальный Ереван впервые подписывал с Баку документ по Карабаху без участия Степанакерта.
После этого Саргсян сказал «да» Анкаре и Западу, знаменовав начало «футбольной» дипломатии. В результате этого остановился процесс международного признания Геноцида армян, а также сгустились тучи над Карабахом и Арменией.
Прямым следствием «футбольной» дипломатии было случившееся в Казани. Мы спаслись исключительно благодаря стечению обстоятельств, и лишь алчность Алиева уберегла нас в тот момент от опасного сценария в Карабахском вопросе.
Не удовлетворившись «достижениями» «футбольной» дипломатии, Саргсян сказал свое «да» ЕС, пообещав ассоциироваться. Однако последним пристанищем «прозападного» Саргсяна стал Таможенный союз.
Все эти «да» Саргсян раздавал за счет интересов Армении и Карабаха, а также ради сохранения собственного кресла.
Сейчас настало время расплаты. Озвучивание официальной позиции США устами Уорлика и посла Штатов в Армении в Центре Карнеги и в «Twitter» было заявкой на получение именно этой платы. Американцы предъявляют счет-фактуру Саргсяну, а через него – Армении.
Саргсян пошел на сделку с Западом, согласившись превратить Армению в активную участницу антироссийского проекта. Вместо этого он попросил Запад закрыть глаза на свою незаконную власть и «набор» процентов. Сделка была заключена за спиной граждан РА и в рамках применения двойных стандартов демократии.
3 сентября прошлого года Саргсян «кинул» Запад, но не сумел завоевать этим расположение России и не укрепил безопасность Армении. Произошло прямо противоположное.
Армения сейчас беззащитна как никогда, и ответственен за это Серж Саргсян. Он нарушил сформировавшийся вокруг Армении баланс и отказался от комплементарной политики. Результаты обозримы для всех.
Запад сейчас хочет устроить на Кавказе вторую Украину, поскольку не желает соглашаться с тем, что Армения и Карабах оказались в сфере влияния России. Кремль, в свою очередь, не хотел мириться с тем, что Армения и Карабах через Турцию и Азербайджан могут оказаться в сфере влияния ЕС. Именно поэтому мы постоянно предупреждали о неминуемости перерастания взятой Саргсяном и закрепленными за ним «прозападниками» линии по ассоциации с ЕС в катастрофический сценарий.
Саргсян лишь в последний момент отвратился от протурецкой «прозападности», однако этот разворот был настолько резким и ошибочным, что сейчас мы оказались под давлением Запада. Между тем, Армения не должна была ни инициировать ассоциацию с ЕС, ни оказываться в ТС.
Выходом из этой ситуации является смена власти. Это уже вопрос безопасности.
Серж Саргсян должен уйти, иначе с политической карты мира может исчезнуть сама Армения.
Мы не можем жертвовать будущим нашего государства и наших граждан ради интересов одного человека и не можем пребывать в плену невменяемости одного человека.