Կուտակայինի մասին օրենքը վերջնականապես ընդունվեց
Քիչ առաջ ՀՀ ԱԺ–ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Կուտակային կենսաթոշակի մասին» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին կառավարության նախագիծը։
Հիշեցնենք, որ այս նախագծով փոխանցումներ չկատարած գործատուներն ազատվում են տույժերից և տուգանքներից, իսկ համակարգին միանալ չցանկացող քաղաքացիները պետք է գրավոր դիմում ներկայացնեն։
Քվեարկությունից առաջ «Օրինաց երկիր» խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Մարգարյանը հայտարարել է, որ իրենց խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու։
–Քանի որ Կառավարությունը մերժել է մեր առաջարկը, մենք դեմ կքվեարկենք։ Իսկ մենք առաջարկում էինք, որ դիմում գրեն ոչ թե համակարգին միանալ չցանկացողները, այլ նրանք, ովքեր կամավոր հիմունքներով ցանկանում են միանալ,–ասել է Հ. Մարգարյանը։
Արդյունքում օրինագիծն ընդունվել է 67 կողմ, 18 դեմ և 29 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։
Ինչպես առաջին ընթերցման ժամանակ, այս անգամ ևս ԲՀԿ–ն և ՀՅԴ–ն ձեռնպահ են քվեարկել, ՀԱԿ–ն ու «Ժառանգությունը»՝ դեմ։

Законопроект о накопительных пенсиях принят в окончательном чтении
Сегодня в Национальном собрании Армении во втором и окончательном чтении был принят законопроект правительства о внесении изменений и дополнений в закон РА «О накопительных пенсиях».
Напомним, что, согласно данному законопроекту, не осуществившие отчисления работодатели освобождаются от штрафов и пени, а не желающие присоединяться к данной системе граждане должны подать соответствующее заявление об отказе.
Перед голосованием секретарь фракции «Оринац еркир» Ованнес Маргарян заявил, что их фракция проголосует против данного законопроекта.
«Поскольку правительство отвергло наше предложение, мы проголосуем против. Мы же предлагали, чтобы заявления писали не те граждане, которые не хотят присоединяться к этой системе, а те, кто добровольно желают к ней присоединиться», - отметил Маргарян.
Законопроект был принят 67 голосами «за», 18 – «против». Еще 29 депутатов при голосовании воздержались.