Աբխազիայի ընդդիմությունը հայտարարել է երկրի ժամանակավոր կառավարումը ստանձնելու մասին
«Ռիա նովոստի»-ի փոխանցմամբ` Աբխազիայի ընդդիմության առաջնորդներից Ռաուլ Հաջիմբան հայտարարել է, որ երկրի կուսակցությունների և հասարակական շարժումների համակարգող խորհուրդն իր վրա է վերցնում հանրապետության կառավարումը: Ընդդիմությունը պահանջում է հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբի հրաժարականը:
Աբխազիայի մայրաքաղաք Սուխումիում կառավարական շենքերի առջև կայացած ցույցի մասնակիցները պահանջել են իշխանական համակարգի փոփոխություն:
Երեկ երեկոյան ընդդիմության ներկայացուցիչները վերահսկողության տակ են վերցրել նախագահական պալատը, իսկ Ռաուլ Հաջիմբան իր կողմնակիցներին կոչ էր արել չլքել հրապարակն, ու հայտարարել, թե «ընդդիմությունը ստանձնում է երկրի ժամանակավոր կառավարումը»:
Իր հերթին Ալեքսանդր Անկվաբը հանդես է եկել հայտարարությամբ` հայտնելով, թե իշխանություններն անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկում հանրապետությունում օրինականության պահպանման ուղղությամբ:
«Ես գտնվում եմ Աբխազիայում: Անվտանգության խորհրդի հետ քննարկում ենք զարգացումների տարբերակներ: Իմ և գործընկերներիս գործողությունների նպատակն է կանխել երկրի համար վտանգավոր դեպքերի ընթացքը»,- հեռուստաուղերձում ասել է Անկվաբը:

Оппозиция в Абхазии заявила, что берет власть в свои руки
Один из лидеров оппозиции в Абхазии Рауль Хаджимба заявил, что Координационный совет общественных партий и движений берет на себя управление республикой. Об этом сообщает РИА «Новости».
Оппозиция в Абхазии требует отставки главы государства. Этим событиям предшествовал многотысячный митинг в Сухуме возле комплекса правительственных зданий. Протестующие требовали реформирования системы власти, выражали недовольство действиями руководства, в частности, массовой паспортизацией жителей восточных районов Абхазии.
В управлении информации при президенте Абхазии ранее сообщали, что в ходе переговоров между представителями власти и оппозиции наметился «некий консенсус», однако никаких решений, в том числе кадровых, принято не было.
Накануне вечером представители оппозиции установили контроль над зданием администрации президента. Хаджимба попросил своих сторонников не покидать площадь перед зданием и заявил, что оппозиция «берет на себя временное руководство страной».