Կողմ և դեմ. ձեռնպահն անվավեր է
Հայաստանում քաղաքականությամբ հետաքրքրվող մեղսունակ մարդ չկա, որ չհասկանա՝ Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրությունն ուզում է փոխել բացառապես անձնական շահերից ելնելով։
Առնվազն միամտություն է կարծելը, թե նա «օր ծերության» ուզում է մարդու իրավունքներն ավելի լավ պաշտպանող, իշխանության ճյուղերի միջև հավասարակշռությունն ապահովող, զսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմը բարելավող, ցանցային ու հորիզոնական կառավարում նախատեսող «գյոզալական» Սահմանադրություն կտակել հայ ժողովրդին ու նոր միայն գնալ Մելիք–Ադամյան փողոց։ Մոտավորապես՝ «Տեսնեմ Անին ու նոր մեռնեմ» տարբերակով։
Փորձը ցույց է տվել, որ Սերժ Սարգսյանը չի անում այն, ինչ ասում է, ավելի ճիշտ՝ անում է ասածի հակառակը։ Նա ասաց, որ տնտեսական ճգնաժամը կշրջանցի Հայաստանը, բայց իրականում Հայաստանը տնտեսական անկման համաշխարհային ռեկորդ սահմանեց (դոլարային հաշվարկով ՀՆԱ անկումը 2009–ին կազմեց շուրջ 40%)։
Նա ասաց, որ ամեն մի ընտանիք ստանալու է բնակարան ու ավտոմքենա ունենալու հնարավորություն, բայց իրականում շատ ու շատ ընտանիքներ վաճառեցին իրենց բնակարաններն ու ավտոմեքենաները և արտագաղթեցին՝ հայտնվելով Տիգրան Սարգսյանի «Հայկական աշխարհում»։
Սարգսյանը խոսում էր «Արմենիկումի» հրաշագործ ազդեցության և դեղ ծախելով Հայաստանն ապրեցնելու մասին, բայց պարզվեց, որ դա Հայաստանը տարատեսակ միջազգային կենտրոնների վերածելու «նյուվասյուկիստական» նախագծերի «ժուռնալն» էր (չմոռանանք նաև Սարգսյանի խոստացած նանոտեխնոլոգիաների մասին)։
«Վերջի բոլշևիկը» խոստանում էր, որ գազի գինը չի թանկանա, բայց իրականում թանկացավ, ու դեռ մի բան էլ պարզվեց, որ մենք տարիներ շարունակ «Գազպրոմի» հետ վասալային պայմանագիր կնքելու շուրջ ենք բանակցել, այն էլ՝ գաղտնի ռեժիմով։
Սարգսյանը խոստացել էր ամենալավ ընտրությունները, բայց ստացանք աննախադեպ ընտրակեղծիքներ։ Տոկոսները «խփվեցին» ամենաայլանդակ տարբերակով։
Նա Տիգրան Սարգսյանի հետ միասին խոստացել էր աղքատության զգալի կրճատում, բայց ունեցանք էական ավելացում։
Եվ վերջապես, Սարգսյանը չէր խոստացել, որ Հայաստանն «արևմտամետ» քաղաքականության արդյունքում հայտնվելու է Պուտինի տան «չուլանում», բայց մեր արտաքին քաղաքականությունն այդ ուղղությամբ է վարվում։
Հիմա, երբ Սարգսյանը խոսում է հորիզոնական կառավարումից և պետական կառավարման համակարգի ժողովրդավարացումից, նշանակում է ճիշտ հակառակը՝ միանձնյա իշխանություն և մոնոլիտ բուրգ։
Ի դեպ, Սերժն ու իր նեղ շրջապատը չեն էլ թաքցնում, որ այս ամենը հենց նեոբոլշևիկյան համակարգ ստեղծելու համար է արվում (եթե գեներալ Մանվելը «Վերջի բոլշևիկ» է ասում Սերժին, ուրեմն մի բան գիտի, քանզի «ներսի» մարդ է)։
Այնպես որ, խոսել սահմանադրական բարեփոխումներից պարզապես ծիծաղելի է։
Ամեն ինչ շատ հստակ է՝ կա՛մ կողմ ես Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությանը, Հայաստանում բոլշևիկյան մոդելի կառավարման համակարգի վերականգնմանը, բրեժնևիզմի վերադարձին և Հայաստանի պարտությանը, կա՛մ դեմ ես այդ ամենին։ Ձեռնպահ այս դեպքում չի լինում։ Այն մեկնաբանվում է Սերժի օգտին։
ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իր ամբողջական գնահատականը տվեց սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ։
Մինչև այդ իրենց տեսակետներն էին հայտնել նաև Գագիկ Ծառուկյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Գուրգեն Արսենյանը, ինչպես նաև ԲՀԿ–ն, «Ժառանգությունը», ՀԺԿ–ն, ՄԱԿ–ը և արտախորհրդարանական քաղաքական մի շարք ուժերի ներկայացուցիչներ։ Նրանք գտնում են, որ երկրում առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք լուծումներ են պահանջում, իսկ սահմանադրական փոփոխությունների օրակարգն արհեստական է։
Քաղաքական դաշտն, ըստ այդմ, հիմա բաժանվում է երկու մասի՝ կողմ և դեմ։
Ձեռնպահն անվավեր է։
Մեր զենքը Սահմանադրությունն է։ Այն անանցանելի պատի պես կանգնել է «Վերջի բոլշևիկի» վերարտադրման ճանապարհին։ Պետք է, հետևաբար, պաշտպանել Սահմանադրությունը՝ հասնելով արտահերթ նախագահական ընտրությունների։

За и против: воздержание недействительно
Ни один политически вменяемый в Армении человек не ставит под сомнение то, что Серж Саргсян хочет изменить Конституцию исключительно из личных соображений.
Как минимум наивно полагать, что «к старости» он решил оставить армянскому народу конституцию, которая будет лучше защищать права человека, улучшит механизм сдержек и противовесов, обеспечит баланс различных ветвей власти и создаст сетевую и горизонтальную систему управления, и лишь после этого уйти на улицу Мелик-Адамяна. Примерно по варианту «Увидеть Ани и умереть».
Опыт показал, что Серж Саргсян не делает того, о чем говорит, вернее, делает прямо противоположное. Он сказал, что кризис обойдет Армению стороной, но в реальности Армения установила мировой рекорд экономического спада (в долларовом выражении спад ВВП в 2009 году составил 40%).
Он сказал, что каждая семья получит возможность иметь по квартире и автомобилю, однако многие семьи продали свои квартиры и машины и эмигрировали, оказавшись в «Армянском мире» Тиграна Саркисяна.
Саргсян говорил о чудодейственном влиянии «Арменикума» и возможности содержать страну на продаже этого лекарства, однако выяснилось, что это был всего лишь предвестник «ньювасюкистских» планов по превращению Армении в различные международные центры (не будем забывать и об обещанных Саргсяном нанотехнологиях).
«Последний большевик» обещал, что цена на газ не поднимется, но это случилось, а параллельно мы узнали, что в течение нескольких лет вели с «Газпромом» переговоры о заключении вассального газового соглашения, к тому же – тайно.
Саргсян обещал самые лучшие выборы, но получили мы беспрецедентные избирательные фальсификации. Проценты были «набраны» самым возмутительным образом.
Вместе с Тиграном Саркисяном он обещал ощутимое сокращение уровня бедности, но получили мы его существенный рост.
Наконец, Саргсян не обещал, что в результате его «прозападной» политики Армения окажется в кремлевском «чулане», однако наша внешняя политика проводится именно в этом направлении.
Сейчас, когда Саргсян говорит о горизонтальном управлении и демократизации системы госуправления, под этим понимается прямо противоположное – единоличная власть и монолитная пирамида.
Кстати, Серж и его узкое окружение даже не скрывают, что всё это предпринимается для создания необольшевистской системы (если генерал Манвел называет Сержа «последним большевик», то наверняка ему что-то известно, ведь он знаком с внутренней кухней).
Так что, разговоры о конституционных изменения попросту смешны.
Все более чем очевидно: или ты выступаешь за воспроизводство власти Сержа Саргсяна, восстановление в Армении большевистской модели правления, возвращение брежневизма и поражение Армении, или против всего этого. Воздержаться в данном случае не удастся. Это интерпретируется в пользу Сержа.
Лидер АНК Левон Тер-Петросян дал свою целостную оценку этим конституционным изменениям.
До этого свои позиции высказали Гагик Царукян, Раффи Ованнисян, Степан Демирчян, Гурген Арсенян, а также ППА, «Наследие», НПА, ОТП и ряд представителей внепарламентских политических сил. Они считают, что в стране имеется множество требующих неотложного решения проблем, а повестка конституционных изменений искусственна.
В этом плане политическое поле сейчас разделяется на две части – за и против.
Воздержание недействительно.
Наше оружие – Конституция. Она непроницаемой стеной встала на пути воспроизводства власти «последнего большевика». Следовательно, нужно отстоять Конституцию, добившись внеочередных президентских выборов.