Ուկրաինան կարող է միաժամանակ անդամակցել ԵՄ և ԱՊՀ ազատ առևտրի գոտիներին
Եվրամիությունը համոզված է ԵՄ և ԱՊՀ ազատ առևտրի տնտեսական գոտիներին Ուկրաինայի անդամակցության համատեղելիությանը։ Այս մասին նշվում է Եվրահանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ ԵՄ և Ուկրաինայի միջև ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը ստորագրվել է մարտին, այժմ սպասվում է տնտեսական մասի ստորագրումը, որը ներառում է երկրի անդամակցությունը ԵՄ ազատ առևտրի գոտուն։ Փաստաթուղթը նախատեսվում է ստորագրել ԵՄ գագաթաժողովին՝ հունիսի 27-ին։
Ռուսաստանը բազմիցս նշել է, որ Ուկրաինայի՝ ԵՄ–ին ինտեգրվելու համաձայնագրի տնտեսական մասի ստորագրման դեպքում ստիպված կլինի պաշտպանել սեփական շուկան չվերահսկվող ներմուծումից։

Украина может участвовать в зоне свободной торговли ЕС и СНГ – Евросоюз
Евросоюз уверен в совместимости участия Украины в зонах свободной торговли ЕС и СНГ. Об этом, как передает РИА «Новости», говорится в сообщении Еврокомиссии.
Политическая часть Соглашения об ассоциации между Украиной и ЕС была подписана в марте, теперь ожидается подписание экономической части, включающей вхождение страны в зону свободной торговли Евросоюза. Документ планируется подписать на саммите ЕС 27 июня.
Россия неоднократно заявляла, что в случае подписания Украиной соглашения об экономической интеграции с ЕС будет вынуждена защитить собственный рынок от неконтролируемого импорта.