Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է «ՀԱՄԱՍ»–ի դեմ գործողության մեկնարկի մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է «ՀԱՄԱՍ»–ի դեմ ուղղված գործողության մեկնարկի մասին այն բանից հետո, երբ երկուշաբթի պաղեստինյան ծայրահեղականները Գազայի հատվածից տասնյակ հրթիռներ են բաց թողել Իսրայելի տարածք։ Այս մասին ասվում է բանակի մամլո հաղորդագրության մեջ։
«Իսրայելի պաշտպանության բանակը Գազայի հատվածում սկսել է «Պաշտպանական սահմանագիծ» գործողությունը «ՀԱՄԱՍ»–ի դեմ՝ ուղղված Իսրայելի քաղաքացիների նկատմամբ ահաբեկչության կանխմանը, որի հետ նրանք բախվում են ամեն օր», – ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ պաշտպանության բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Փիթեր Լերները հաղորդել էր, որ ահաբեկիչներն Իսրայելի ուղղությամբ 20 հրթիռ են բաց թողել, որոնցից չորսը խփվել է ՀՕՊ–ի կողմից։ 16-ն ընկել է անբնակելի տարածքում։

Армия обороны Израиля объявила о начале операции против ХАМАС
Армия обороны Израиля объявила о начале операции против ХАМАС, после того как в понедельник из сектора Газа по израильской территории были выпущены десятки ракет. Об этом, как передает ИТАР-ТАСС, говорится в пресс-релизе армии.
«Армия обороны Израиля начала операцию «Рубеж обороны» в секторе Газа против ХАМАС, с тем чтобы прекратить террор в отношении граждан Израиля, с которым они сталкиваются ежедневно», - говорится в сообщении.
Ранее официальный представитель Армии обороны Израиля Питер Лернер сообщил, что террористы выпустили в сторону Израиля 20 ракет, четыре из них были сбиты системой ПВО «Железный купол», 16 упали в незаселенной местности. На сайте армии Армии обороны размещено сообщение о 80 ракетах, выпущенных по Израилю из сектора Газа в течение понедельника.