Օբաման, Մերկելն ու Քեմերոնը քննարկել են Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների հնարավորությունը
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում քննարկել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությունը։ Հերթական պատժամիջոցները կսահմանվեն այն դեպքում, եթե Մոսկվան քայլեր չձեռնարկի Ուկրաինայում խորացող լարվածության մեղմման ուղղությամբ:
Սպիտակ տան ներկայացուցչի փոխանցմամբ՝ Օբաման և Մերկելը համակարծիք են այն հարցում, որ Ռուսաստանն անմիջական կապ ունի Ուկրաինայի արևելքում աշխարհազորայիններին զինելու հարցում։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի և ԱՄՆ նախագահի հետ զրույցում կողմերն ընդունել են հետագա գործողություններ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը, եթե Ռուսաստանը որոշակի քայլեր չձեռնարկի՝ միտված Ուկրաինայում իրավիճակի կայունացմանը։

Обама обсудил с Меркель и Кэмероном новые санкции против России
Президент США Барак Обама в ходе телефонных разговоров с канцлером Германии Ангелой Меркель и британским премьер-министром Дэвидом Кэмероном предложил ввести новые санкции против России в случае, если не удастся продвинуться в вопросе с ситуацией на Украине. Об этом сообщает «Reuters».
«Россия, безусловно, несет ответственность за отрицание того, что сепаратисты на востоке Украины продолжают получать доступ к тяжелому вооружению и другой поддержке со стороны России», — говорится в сообщении.
Кроме того, главы государств выразили готовность предпринять дальнейшие действия в случае, если Россия не сможет принять меры по деэскалации украинского конфликта.
Ранее Барак Обама потребовал от России прекратить поддержку сепаратистов на востоке Украины после крушения малайзийского самолета.