Արցախն Ադրբեջանին է հանձնել ԼՂՀ սահմանը հատած անչափահաս քաղաքացուն
ԼՂՀ իշխանությունները, ցուցաբերելով բարի կամք և կողմնակցություն Ժնևյան կոնվենցիաների դրույթներին, Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի օժանդակությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչներին են հանձնել 2014թ. սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանը Մարտակերտի շրջանում ինքնուրույն հատած և ԼՂՀ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձերբակալված Ջավիդ Սամիր օղլու Մուզաֆարզադեին՝ 1999թ. ծնված, Միր-Բաշիր քաղաքի անչափահաս բնակչին:
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովի տեղեկացմամբ՝ փոխանցումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 11-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 15.04-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի հատվածում՝ Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակայքում:

Власти НКР передали Азербайджану несовершеннолетнего нарушителя границы
Власти Нагорно-Карабахской Республики, проявляя добрую волю и приверженность положениям Женевских конвенций, при содействии Степанакертского офиса Международного Комитета Красного Креста передали представителям Азербайджанской Республики самостоятельно перешедшего 5 сентября 2014 года границу НКР в Мартакертском районе и задержанного соответствующими службами НКР Музафарзаде Джавида Самир-оглы, 1999 года рождения, несовершеннолетнего жителя г.Мир-Башир.
Как передает Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших, передача состоялась 11 сентября в 15:04 по местному времени на участке границы между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном вблизи села Баш Карвенд.