ԿՎՀ. «Իսլամական պետության» շարքերում մինչև 31.500 զինյալ կա
«Իսլամական պետության» շարքերում 20-31.500 զինյալ կա։ Նորացված տվյալները հինգշաբթի ներկայացրել է ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը։
Ավելի վաղ ամերիկյան իշխանությունները, ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների եզրակացությանը հղումով, հայտարարել էին, որ ԻՊ խմբավորումն ընդգրկում է շուրջ 10 հազար զինյալ։ Ինչպես հայտնել է «Associated Press» գործակալությանը ԿՀՎ պաշտանական ներկայացուցիչ Ռայան Թրեփենին, շտկված եզրակացությունները հիմնված են թարմ հետախուզական տեղեկատվության վրա՝ ստացված մայիսից օգոստոս ամիսներին։
ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների կարծիքով ԻՊ խմբավորմանը հաջողվել է ամրապնդվել նոր կողմնակիցներ ներգրավելու և Իրաքում անվտանգության ուժերի դեմ տարած հաղթանակների հաշվին։

В рядах «Исламского государства» насчитывается до 31,5 тыс. боевиков – ЦРУ
В ряды террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) входит от 20 тыс. до 31,5 тыс. боевиков. Такие обновленные данные представило накануне Центральное разведывательное управление (ЦРУ) США, передает ИТАР-ТАСС.
Ранее американские власти, ссылаясь на заключения спецслужб США, заявляли о том, что группировка ИГ располагает примерно 10 тыс. боевиков.
Как заявил информационному агентству «Associated Press» официальный представитель ЦРУ Райан Трэпэни, скорректированные выводы основаны на свежей разведывательной информации, полученной в период с мая по август.
По мнению спецслужб США, группировке ИГ удалось укрепиться за счет вербовки новых сторонников и побед, одержанных в боевых действиях против сил безопасности в Ираке, пояснил Трэпэни.