Թուրքիայում հրապարակվել է եվրաինտեգրման ռազմավարությունը
Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարարությունը հրապարակել է եվրաինտեգրման ռազմավարությունը։ Համաձայն փաստաթղթի՝ ներկայացված գերատեսչության ղեկավար Ոլկան Բոզկիրի կողմից, երկիրը կշարունակի բարեփոխումները՝ անկախ քաղաքական խոչընդոտներին որոշ եվրոպական երկրների կողմից։
«2005 թվականի հոկտեմբերին բանակցային գործընթացում 14 կետ բաց է եղել։ Դրանցից մեկը հիմա ժամանակավորապես սառեցված է։ 17–ը մնում է արգելափակված ԵՄ խորհրդի՝ քաղաքական բնույթի խոչընդոտների պատճառով, որոնք դրվել են ԵՄ որոշ անդամների կողմից։ Չնայած դրան, Թուրքիան շարունակում է գործունեությունն՝ ուղղված եվրոպական չափանիշներին համապատասխանելիությանը», – նշվում է փաստաթղթում։
Եվրաինտեգրման ռազմավարությունը, ըստ նախարարության տվյալների, ընդգրկում է մինչև 2019–ն ընկած ժամանակահատվածը։ Հիմնական շեշտադրումները Թուրքիան դնելու է հետագա ժողովրդավարացման գործընթացների, նոր սահմանադրության մշակման ու ընդունման վրա։

В Турции опубликована стратегия евроинтеграции
Министерство по делам ЕС Турции опубликовало стратегию евроинтергации республики. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС. В соответствии с документом, представленным главой ведомства Волканом Бозкыром, страна продолжит реформы, несмотря на политические преграды со стороны некоторых европейских стран.
«С октября 2005 года было открыто 14 пунктов переговорной программы. Один из них сейчас временно заморожен. 17 пунктов остаются заблокированными Европейским советом или из-за преград политического характера, поставленных некоторыми членами ЕС. Но несмотря на все это, Турция продолжает работу, направленную на соответствие европейским критериям», - говорится в документе. Отмечается, что за последние 12 лет власти приняли более двух тысяч постановлений и внесли сотни законодательных изменений в рамках переговорного процесса.
Стратегия евроинтеграции, по данным министерства, пока охватывает срок до 2019 года. До этого времени будет реализовано два «плана действий»: до парламентских выборов в июне 2015 года и после них. В рамках этих «дорожных карт» будет предприниматься работа по трем направлениям: политические реформы, социально-экономические преобразования и развитие внутренних и внешних связей с ЕС.