Եգիպտոսի ԱԳՆ ղեկավարը չեղարկել է հանդիպումը Թուրքիայի գործընկերոջ հետ Էրդողանի ելույթից հետո
Թուրքիայի և Եգիպտոսի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը Նյու Յորքում ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում չեղարկվել է եգիպտական կողմի նախաձեռնությամբ նախագահ Էրդողանի ելույթից հետո, որը հայտարարել է, թե Կահիրեն խախտում է ժողովրդավարական սկզբունքները։ Այս մասին հաղորդում է «Cihan» թուրքական գործակալությունը։
Ելույթ ունենալով Նյու Յորքում ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեիայի 69-րդ նստաշրջանում՝ Թուրքիայի նախագահ Թայիբ Էրդողանը քննադատել է կազմակերպությանը Եգիպտոսում ժողովրդավարական իրավունքների ոտնահարումը նկատել չցանկանալու համար, որտեղ պաշտոնանկ է արվել ընտրված նախագահ Մուհամմեդ Մուրսին։ Միևնույն ժամանակ, Էրդողանի խոսքերով, ՄԱԿ–ը դեմ ոչինչ չունի այն մարդու նկատմամբ, ով իշխանության է եկել հեղաշրջման արդյունքում՝ ստանալով ճանաչված իշխանություն։
Եգիպտոսի ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ Էրդողանի ելույթը «սուտ» է պարունակում, և այդ պատճառով էլ չեղարկվել է արտգործնախարարների հանդիպումը։

Глава МИД Египта отменил встречу с турецким коллегой после выступления Эрдогана
Встреча глав МИД Турции и Египта в рамках Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке была отменена по инициативе египетской стороны после выступления турецкого президента Тайипа Эрдогана, который заявил, что Каир нарушает демократические принципы. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на турецкое агентство «Cihan».
Выступая на общем заседании 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке, Эрдоган раскритиковал организацию «за игнорирование попрания демократических прав в Египте, где был свергнут законно избранный президент Мухаммед Мурси». В то же время, по словам Эрдогана, ООН ничего не имеет против того, что человек, пришедший к власти посредством переворота, получает признанную власть. «Если мы не будем уважать демократию и будем защищать тех, кто завоевывает власть через перевороты, то зачем тогда нужна ООН?» — цитирует президента турецкий портал «Zete.com».
Вслед за этим египетский МИД заявил, что речь Эрдогана содержит «ложь и клевету», и по этой причине намеченная встреча министров иностранных дел обеих стран, которая была запланирована на четверг, отменена.