Այսօր «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի հետ կապված՝ ԱԺ արտահերթ նիստ կհրավիրվի
ԱԺ ոչիշխանական խմբակցություններն այս պահին շարունակում են «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու հարցով արտահերթ նիստ հրավիրելու ստորագրահավաքը։ Անհրաժեշտ է 44 ստորագրություն, և ինչպես ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն է հայտնել, ամենայն հավանականությամբ, այսօր՝ 18:30–ին, արտահերթը կհրավիրվի։
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ–ի մոտ փոքր ու միջին ձեռնարկատերերի բողոքի գործողության ժամանակ ԲՀԿ և ՀԱԿ պատգամավորները խոստացել էին «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն առաջարկել, որով շրջանառության հարկը 3.5%–ի դեպքում կլինի առանց փաստաթղթի, իսկ 1%–ի դեպքում՝ փաստաթղթով, ՓՄՁ–ների ներկայացուցիչներն էլ կամավորության սկզբունքով կընտրեն, թե որ հարկատեսակն են նախընտրում։ Առաջարկվելու է նաև նվազագույն տարեկան շրջանառության շեմը 58,35 միլիոնից բարձրացնել մինչև 120 միլիոն դրամ։

Сегодня будет созвано внеочередное заседание НС в связи законом «О налоге с оборота»
Некоалиционные фракции Национального собрания РА продолжают сбор подписей для созыва внеочередного заседания парламента по вопросу внесения поправок и дополнений в закон «О налоге с оборота». Необходимо собрать 44 подписи, и, как отметил депутат от фракции ППА Микаэл Мелкумян, по всей видимости, внеочередное заседание будет созвано в 18:30.
Напомним, что накануне депутаты от ППА и АНК пообещали вышедшим на акцию протеста представителям малого и среднего бизнеса внести в НС предложения об изменениях в закон «О налоге с оборота», которыми в случае 3,5-процентного налога оборот будет производиться без документации, а 1,5-процентного – с соответствующей документацией. Представители же малого и среднего бизнеса сами смогут выбрать, какой вид налога они предпочитают. Будет также предложено повысить порог годового оборота с 58,35 млн. драмов до 120 млн. драмов.