Օբաման Չինաստանն անվանել է Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գլխավոր խաղացող
Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գլխավոր խաղացողը Չինաստանն է։ Այս մասին Պենտագոնում տարածքային հրամանատարության ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ երեկ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ներկայությունը տարածաշրջանում ողջունվում է Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան երկրների կողմից։
«Մենք պետք է անենք դա՝ ցույց տալով մեր հետաքրքրությունը համագործակցության և Չինաստանի հետ արդյունավետ շփման հարցում, ով օբյեկտիվորեն հանդիսանում է տարածաշրջանում գլխավոր խաղացող», – հավելել է Օբաման։
Նա նաև ընդգծել է հարաբերությունների պահպանման կարևորությունն այնպիսի կարևոր դաշնակիցների հետ, ինչպիսիք են Կորեայի Հանրապետությունն ու Ճապոնիան։

Обама назвал Китай главным игроком Азиатско-Тихоокеанского региона
Главным игроком в Азиатско-Тихоокеанском регионе (АТР) является Китай. Как сообщает ТАСС, об этом накануне на встрече с начальниками региональных командований в Пентагоне заявил президент США Барак Обама.
По его словам, присутствие США в регионе «очень приветствуется» странами АТР. Это обеспечивает «свободу навигации и соблюдение международных законов, что очень важно», указал президент.
«Мы должны делать это, демонстрируя наш интерес к сотрудничеству и эффективной коммуникации с Китаем, который, объективно, является главным игроком в регионе», - добавил Обама.
Он также указал и на важность сохранения отношений с такими ключевыми союзниками, как Республика Корея и Япония. По мнению главы Белого дома, благодаря американским военным, эти связи сейчас находятся на очень высоком уровне.