«Իսլամական պետության» զինյալներն ավիահարվածներից ավելի վախենում են կիրթ կանանցից
«Իսլամական պետության» ծայրահեղական խմբավորման զինյալները կիրթ կանանցից ավելի շատ են խուսափում, քան ԱՄՆ օդուժի ավիահարվածներից։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել «De Telegraaf»–ը։
«Նրանք ցանկանում են խալիֆաթ հաստատել և ստեղծել անկիրթ և հալածված հասարակություն, – նշում է թերթը։–Իրենց տեսակետն են ցանկանում կապել բնակչության փոքրիկ հատվածին (տղաներին) կրոնական դպրոցներում և աղջիկներին անտեղյակության մեջ են պահում։ Դա հետագայում ատելություն է ծնում»։
Թերթն «Իսլամական պետությունը» համեմատում է «Թալիբան» շարժման հետ, որի զինյալները ցանկանում էին սպանել Մալալա Յուսուֆզայիին՝ 2014 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակրին, միայն նրա համար, որ նա դպրոց էր հաճախում։
Թերքի կարծիով «ԻՊ զինյալները գիրքը ձեռքին կնոջից ավելի շատ են խուսափում, քան ամերիկյան ավիահարվածներից»։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 10-ին պակիստանցի իրավապաշտպան Մալալա Յուսուֆզային դարձել է Նոբելյան մրցանակի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ մրցանակակիրը։

Боевики «Исламского государства» боятся образованных женщин больше, чем авиаударов – СМИ
Боевики экстремистской группировки «Исламское государство» (ИГ) опасаются образованных женщин больше, чем авиаударов ВВС США. С таким утверждением выступила нидерландская газета «De Telegraaf», передает ТАСС.
«Они (боевики) хотят установить халифат и создать необразованное и угнетенное общество, - отмечает издание. - Навязывают свою точку зрения маленькой части населения (мальчикам) в религиозных школах и держат девочек в неведении. Это впоследствии порождает ненависть».
В частности, газета сравнивает «Исламское государство» с движением «Талибан», боевики которого пытались убить Малалу Юсуфзаи, лауреата Нобелевской премии мира 2014 года, лишь за то, что она ходила в школу.
По мнению газеты, «боевики ИГ совершают подобное в еще большем масштабе. Эти бессовестные люди опасаются женщины с книгой больше, чем американского авианалета».
Напомним, что 10 октября 2014 года пакистанская правозащитница Малала Юсуфзаи стала самым молодым в истории лауреатом Нобелевской премии мира.