ՆԱՏՕ–ի ուժերը լքել են Աֆղանստանի հարավը
ԱՄՆ–ի և Մեծ Բրիտանիայի վերջին ռազմական ստորաբաժանումները լքել են Քեմփ–Լեզերնեք և Քեմփ–Բեսթիոն բազաներն Աֆղանստանի հարավային Գիլմենդ նահանգում։ Այս մասին հաղորդել է տեղական ԶԼՄ–ն։
ՆԱՏՕ–ի գլխավորությամբ Աֆղանստանի անվտանգությանն աջակցող միջազգային ուժերը լքել են ճամբարները դրանք Աֆղանստանի ազգային բանակի իրավասության տակ անցնելուց մեկ օր հետո։ Այդ ամբողջ ընթացքում կազմը և սարքավորումները փոխադրվում էին օդով՝ Կանդագար նահանգի օդանավակայանից։ Ընդհանուր առմամբ, մոտ հազար զինծառայող էր տեղակայվել։
Այս տարվա մայիսին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել էր Աֆղանստանից ամերիկյան ուժերի վերջնական դուրսբերման մասին։ Ենթադրվում է, որ ԱՄՆ զինծառայողների թիվը 2015 թվականի սկզբին կկրճատվի՝ հասնելով 9.800–ի, տարվա ընթացքում՝ մոտավորապես երկու անգամ, իսկ 2016 թվականին այնտեղից կհեռանան վերջին ամերիկացի զինվորները և սպաները։

Войска НАТО покинули юг Афганистана
Последние военные подразделения США и Великобритании покинули базы Кэмп-Лезернек и Кэмп-Бэстион в провинции Гильменд на юге Афганистана. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на местные СМИ.
По их данным, возглавляемые НАТО Международные силы по содействию безопасности в Афганистане (ИСАФ) оставили лагеря сутки спустя после их передачи под юрисдикцию Национальной армии Афганистана. Все это время личный состав и оборудования перевозились по воздуху в аэропорт провинции Кандагар. Всего было переброшено порядка тысячи военнослужащих.
Отметим, что в мае нынешнего года президент США Барак Обама объявил о решении приступить к окончательному выводу американских сил из Афганистана. Предполагается, что число военнослужащих США в этой стране сократится к началу 2015 года до 9,8 тыс. человек, затем в течение года уменьшится еще примерно вдвое, а в конце 2016 года оттуда уйдут последние американские солдаты и офицеры. До сих пор США сохраняли на афганской территории примерно 30 тыс. своих военнослужащих.