Աղետի գոտու բնակարանաշինության հարցում Կառավարության մոտեցումները փոխվել են
ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը խորհրդարանում պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է, որ աղետի գոտու բնակարանաշինության հարցում Կառավարության մոտեցումները փոխվել են:
Մենք գտնում ենք բացարձակ ոչ նպատակահարմար, եթե չասենք՝ ընդհանրապես սխալ՝ շարունակել աղետի գոտում բնակարաններ կառուցելը,–հայտարարել է նախարարը՝ հավելելով, որ մինչ այժմ շատ են կառուցել, և նորից կառուցելու ոչ մի նպատակ չկա։
Նրա խոսքերով՝ այժմ ժամանակն է զբաղվել կառուցված այդ բնակարանների բաշխմամբ, որը կավարտվի Գյումրիում 2015թ., իսկ Շիրակի և Լոռու մարզի գյուղական համայնքներում՝ 2016թ.։

Строительство квартир в Гюмри можно остановить – министр градостроительства РА
Строительство квартир в Гюмри, пострадавшем от землетрясения 1988 года, уже можно остановить. Как сообщает «news.am», об этом сегодня в парламенте заявил министр градостроительства РА Нарек Саркисян. Решение обусловлено тем, что в городе достаточно квартир на продажу для оставшихся очередников на жилье.
Жителям планируется выдавать сертификаты на покупку квартир из расчета 109 тыс. драмов ($265) на кв. м. Сумма сертификата будет зависеть от количества членов семьи. На указанную программу из бюджета планируется выделить 1,5 млрд. драмов (около $3,65 млн.).
По его словам, жилищный вопрос жителей Гюмри планируется решить до конца 2015 года, а в пострадавших селах Ширакской и Лорийской областей – еще через год.