ԱՄՆ միջանկյալ ընտրություններին հետևում է գրեթե 20 երկրի դիտորդ
«Մենք ողջունում ենք ԵԱՀԿ մոտ 40 խորհրդարանականներին Միացյալ Նահանգներում, որոնք այցելել են Վաշինգտոն դիտորդական առաքելության շրջանակներում», – ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին։
Փսակիի խոսքերով՝ ԱՄՆ–ում անցկացվող միջանկյալ ընտրություններին ներկա են դիտորդներ մոտ 20 երկրից, այդ թվում՝ ՌԴ–ից, Պորտուգալիայից, Դանիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Նորվեգիայից, Իռլադիայից, Իտալիայից և Սերբիայից։
Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հաղորդել է, որ այսօրվա մի մասը դիտորդները կանցկացնեն Վաշինգտոնում, ինչպես նաև Վիրջինիա և Մերիլենդ նահանգներում ընտրություններին հետևելով։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ–ում համազգային միջանկյալ ընտրություններով ընտրվում են Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ողջ կազմը և Սենատի 1/3–ը, 50 նահանգից 36-ում կկայանան նահանգապետի ընտրություններ։ Միջանկյալ են կոչվում ընտրությունները, քանի որ տեղի են ունենում հենց մեջտեղում հիմնական՝ նախագահական ընտրություններից առաջ։

На промежуточных выборах в США работают наблюдатели из почти 20 стран
Наблюдатели из России работают на проходящих в США промежуточных общенациональных выборах. Об этом сообщила официальный представитель Госдепартамента Джен Псаки, передает ТАСС.
«Мы приветствуем в Соединенных Штатах примерно 40 парламентариев от ОБСЕ, которые посещают Вашингтон в рамках наблюдательной миссии на выборах», – сказала она. По ее словам, речь идет о представителях «примерно 20 стран, включая Португалию, Россию, Данию, Германию, Швецию, Норвегию, Ирландию, Италию и Сербию». Псаки сообщила, что «часть сегодняшнего дня они проведут, наблюдая за выборами в Вашингтоне, а также в штатах Вирджиния и Мэриленд».
Напомним, что на промежуточных общенациональных выборах в США переизбирается полный состав Палаты представителей Конгресса и треть Сената, в 36 из 50 штатов страны состоятся выборы губернаторов. Промежуточными выборы называются из-за того, что проводятся ровно посередине (с двухлетним шагом) между основными, президентскими.