Ինչի՞ շուրջ կարելի է երկխոսել իշխանության հետ
Հանրահավաքային պայքարը ստիպել է իշխանություններին լրջանալ։ Նրանք հասկացել են, որ ընդդիմության ընդդիմադիրներին դաշտ նետելով և էժանագին քարոզչական «օդապարիկներ» բաց թողնելով՝ հարց չեն կարող լուծել։ Իսկ եթե փորձեն շարմազանովներով ու գալուստներով հակադարձել «եռյակին», ապա վիճակն իրենց համար ավելի ոչ շահեկան կդառնա։
Եվ ահա, Սերժ Սարգսյանն ինքը մտավ խաղի մեջ ու հայտարարեց, թե պատրաստ է քննարկել 12–կետանոց պահանջներն ու, հնարավորության դեպքում, բավարարել դրանք։ Սա, ըստ էության, երկխոսության առաջարկ է, բայց՝ ուշացած առաջարկ։ Նման բան պետք էր անել մինչև սեպտեմբերի 30–ը։
Հիմա վիճակ է փոխվել։ «Եռյակի» օրակարգում սահմանադրական փոփոխությունների մերժումն են և արտահերթ ընտրությունները (կախված մի շարք հանգամանքներից՝ խորհրդարանական և/կամ նախագահական)։ Հետևաբար, իշխանություն–«եռյակ» հնարավոր երկխոսության թեման կարող է լինել՝
ա. Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների գաղափարից, այսինքն՝ վերարտադրության մտքից հրաժարվելը,
բ. հարյուր տոկոս համամասնական ընտրակարգ սահմանող Ընտրական նոր օրենսգրքի շուտափույթ ընդունումը,
գ. արտահերթ ընտրությունների անցկացումը։
Դե, իսկ եթե իշխանությունն ուզում է բավարարել 12 կետերում նշված պահանջները, ապա թող բավարարի. իրեն խանգարող չկա, և ամեն մի կետի շուրջ «տարիներով» գյալաջի անող չկա։
Պահանջների բավարարումը միայն ողջունելի կլինի, բայց դա չի նշանակում, որ իշխանափոխության ռազմավարական խնդիրը մղվում է հետին պլան։ 12 կետերում նշված պահանջների բավարարումից կշահեն բոլորը, ու նախ և առաջ՝ հասարակությունը։ Այնպես որ, Կառավարությունը թող աշխատի այդ ուղղությամբ, եթե, իհարկե, Սարգսյանն անկեղծ է իր խոսքում։
Ինչ մնում է երկխոսությանը, ապա եթե վերը նշված երեքկետանոց օրակարգով Բաղրամյան 26–ում պատրաստ են իրական երկխոսության, ընդ որում՝ շատ հստակ ժամանակացույցով, ապա «եռյակի» համար դա ընդունելի կարող է լինել։ Իսկ եթե խնդիր է դրված ընդամենը ջուրծեծոցիով զբաղվել ու բանսարկությունների դաշտ ստեղծել, ապա դա վաղուց պայթած «տրյուկ» է։ Երկխոսությունը չի կարող լինել հանուն երկխոսության։ Երկխոսությունը միայն անցնցում և անարյուն իշխանափոխության ֆունկցիա ունի։
Ամեն դեպքում, պարզ է, որ Սերժ Սարգսյանը զիջումների կգնա միայն հասարակական–քաղաքական ճնշման արդյունքում։ Իսկ դա նշանակում է, որ անկախ իշխանությունների կիրառած կամ կիրառելիք տեխնոլոգիաներից՝ «եռյակը» պետք է հզորացնի համաժողովրդական նոր շարժումը շտաբային աշխատանքների արդյունավետ իրականացման միջոցով և պարտադրի արտահերթ ընտրություններ։ Այսինքն, մեծ հաշվով, ամեն ինչ հիմա «եռյակի» վարքագծից է կախված։ Ժամանակն աշխատում է մեր օգտին, քանզի իշխանությունը, մանր չարաճճիություններից ու խորամանկությունից բացի, այլ բան չի կարող կիրառել ու հզորանալ, կամ թուլացնել շարժումը։
Գրագետ և ճիշտ ժամանակին արվող քայլերի շնորհիիվ Սերժ Սարգսյանը ստիպված կլինի նստել երկխոսության, բայց արդեն ոչ թե իր ուզած, այլ շարժման պարտադրած օրակարգով։ Մյուս տարբերակը ցնցումային փոփոխությունն է, որը ձեռնտու չէ որևէ մեկին։

Вокруг чего можно вести с властями диалог?
Митинговая борьба вынудила власти остепениться. Они поняли, что выведением на поле оппонентов оппозиции и дешевыми пропагандистскими трюками вопроса не решить. Если же попытаются отвечать «тройке» устами шармазановых или галустов, ситуация для них еще более усугубится.
Итак, Серж Саргсян лично вошел в игру и заявил, что готов обсуждать 12 пунктов «тройки», и при возможности удовлетворить выдвинутые в них требования. Это, по сути, является приглашением к диалогу, но довольно-таки запоздалым. Предлагать диалог надо было до 30 сентября.
Сейчас ситуация изменилась. В повестке «тройки» стоят отмена конституционных изменений и внеочередные выборы (в зависимости от ряда обстоятельств, парламентские и/или президентские). Следовательно, темами возможного диалога между властью и «тройкой» могут быть:
а) Отказ Сержа Саргсяна от идеи конституционных изменений, то есть воспроизводства своей власти,
б) Принятие нового Избирательного кодекса, устанавливающего полностью пропорциональную систему,
в) Проведение внеочередных выборов.
Если же власти хотят выполнить выдвинутые в 12 пунктах требования, то пусть выполняют – им в этом никто не мешает, а вести нескончаемые посиделки вокруг каждого из пунктов никто не собирается.
Выполнение требований будет лишь приветствоваться, но это не означает, что стратегическая задача по смене власти отодвигается на второй план. От выполнения этих требований выиграют все, и прежде всего общество. Так что, пусть правительство работает в этом направлении, если Саргсян искренен в своих намерениях.
Что касается диалога, то для «тройки» он может быть приемлем, если президентский дворец будет готов к диалогу по части перечисленных выше трех пунктов повестки. Если же стоит задача по точению лясов и выявлению новых возможностей для плетения интриг, то это уже давно «засвеченный» трюк. Диалог не может вестись во имя диалога. Он может лишь выполнять функцию по бескровной смене власти без потрясений.
В любом случае понятно, что Серж Саргсян пойдет на уступки лишь в результате общественно-политического давления. А это означает, что, независимо от применяемых или применимых властями технологий, «тройка» должна усилить новое общенародное движение посредством эффективной штабной работы и принудить внеочередные выборы. То есть, по большому счету, сейчас всё зависит от деятельности «тройки». Время работает на нас, поскольку, кроме мелких пакостей и уловок, власти не в силах предпринять что-либо действенное для своего усиления или ослабления движения.
Благодаря грамотным и своевременным шагам Серж Саргсян будет вынужден начать диалог, но не на своих, а на продиктованных движением условиях. Другим вариантом являются потрясения, которые никому не выгодны.