ԼՂՀ Ասկերանի և Ֆրանսիայի Բուկ Բել Էր քաղաքների միջև ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր
Նոյեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանի Ֆրանսիա կատարած այցելության շրջանակներում, Բուկ Բել Էրի քաղաքապետարանում ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր՝ Լեռնային Ղարաբաղի Ասկերան և Ֆրանսիայի Բուկ Բել Էր քաղաքների միջև:
Հռչակագիրը ողջունում է ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելուն և զարգացնելուն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և իշխանությունների հետևողական քայլերը և անընդունելի է համարում Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը։ Այն նպատակ ունի ամրապնդել երկու քաղաքների միջև բարեկամական կապերը և համատեղ համագործակցություն հաստատել կրթության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում:
Ստորագրման արարողության ավարտին ԼՂՀ Մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, Բուկ Բել Էրի քաղաքապետ Ռիշար Մալիեն, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը և Մարսելում Հայաստանի Հանրապետության փոխհյուպատոս Սամվել Լալայանը մասնակցել են Բուկ Բել Էրի քաղաքապետարանի աջակցությամբ կազմակերպված «Արցախի ձայներ» խմբի համերգին:

Между Аскераном и Бук-Бель-Эр подписана Декларация о дружбе
В рамках визита во Францию министра культуры и по вопросам молодежи Нагорно-Карабахской Республики Нарине Агабалян в мэрии города Бук-Бель-Эр была подписана Декларация о дружбе между городами Аскеран НКР и французским Бук-Бель-Эр.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, декларация приветствует последовательные шаги властей и народа Нагорного Карабаха, направленные на создание и развитие свободного и демократического общества, а также считает неприемлемым изоляцию арцахского народа. Она нацелена на укрепление дружественных отношений между двумя городами и установление сотрудничества в сфере образования, культуры и спорта.
По окончании церемонии подписания Декларации министр культуры и по вопросам молодежи НКР Нарине Агабалян, мэр города Бук-Бель-Эр Ришар Малье, постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворгян и вице-консул Республики Армения в Марселе Самвел Лалаян посетили концерт группы «Голоса Арцаха», организованный при содействии мэрии города Бук-Бель-Эр.