Թեհրանը հերքում է Պենտագոնի՝ ԻՊ դիրքերին Իրաքում ավիահարվածներ հասցնելու մասին հաղորդագրությունը
Իրանի ռազմական հրամանատարությունը հերքում է Պենտագոնի այն հաղորագրությունը, որ իսլամական հանրապետության օդուժն ավիահարվածներ է հասցրել «Իսլամական պետության» զինյալների դիրքերին Իրաքում։
Իրանը հերքում է նաև ԻՊ դեմ պայքարում ԱՄՆ–ի ղեկավարած կոալիցիայի հետ համագործակցությունը։
Ավելի վաղ Պենտագոնի մամուլի քարտուղար, փոխծովակալ Ջոն Քիրբին հայտարարել էր «Ֆրանս–պրես» գործակալությանը, որ Վաշինգտոնը տիրապետում է Իրանի օդուժի՝ «F-4 Phantom» կործանիչով ԻՊ դիրքերին ավիահարված հասցնելու տեղեկատվությանը։
Ինչպես հաղորդում է «Fars News» գործակալությունը, Իրանի բանակի Գլխավոր շտաբի ղեկավար Մասուդ Ջազաերիին հղումով, Պենտագոնի հայտարարությունները «բացարձակապես չեն համապատասխանում իրականությանը»։

Тегеран опроверг свое участие в боевых действиях против ИГ в Ираке
Иран не участвует в боевых действиях против «Исламского государства» (ИГ) в Ираке. Как передает ТАСС, об этом заявила официальный представитель МИД ИРИ Марзие Афкам.
Как сообщило агентство «Мехр», выступая на пресс-конференции в иранской столице, она опровергла появившиеся в некоторых СМИ данные о военном присутствии ИРИ в Ираке.
«Политика Тегерана по отношению к исламистам не претерпела изменений, – сказала Афкам. – Мы помогаем Ираку советами в борьбе с ИГ. Сообщения о сотрудничестве Ирана с вооруженными силами других стран в войне против ИГ не являются ни точными, ни достоверными».