ԵՄ–ն կոչ է անում Թուրքիային չխափանել ՌԴ դեմ պատժամիջոցները
Եվրոպական Միությունը կոչ է անում Թուրքիային չխափանել արևմտյան պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ և պնդում Անկարայի առավել սերտ համագործակցությունը «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում։ ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցիչների այցը Թուրքիա այս շաբաթ միտված է նրան, որ «նոր լիցք տա» ԵՄ և Թուրքիայի՝ մասամբ լարված հարաբերություններին։ Այս մասին փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Թուրքիան չի միացելՈւկրաինայում իրավիճակի պատճառով ՌԴ–ի դեմ Արևմուտքի մտցրած պատժամիջոցներին։ ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցիչները համոզելու են Անկարային միանալ պատժամիջոցներին կամ «չչարաշահել իրավիճակը սեփական օգտի համար»՝ մթերք արտահանելով Ռուսաստան։
ԵՄ արտաքին գերատեսչության ղեկավար Ֆրեդերիկա Մոգերինին կգլխավորի վերջին տարիների եվրոպական քաղգործիչների ամենաբարձրաստիճան պատվիրակությունը Թուրքիայում, ուր կայցելի այն երկուշաբթի և երեքշաբթի։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան 2005–ից ԵՄ–ին անդամակցելու բանակցություններ է վարում, սակայն գորընթացը Կիպրոսի և ԵՄ մի շարք երկրների անհամաձայնության պատճառով դանդաղ է ընթանում։

ЕС призывает Турцию не подрывать санкции против РФ
Европейский Союз призывает Турцию не подрывать западные санкции против России и настаивает на более тесном сотрудничестве Анкары в борьбе против «Исламского государств». Визит официальных представителей ЕС в Турцию на этой неделе нацелен на то, чтобы «придать новый импульс» отношениям между ЕС и Турцией, зачастую напряженным, передает «Голос Америки».
Глава внешнеполитического ведомства ЕС Фредерика Могерини возглавит самую высокопоставленную за последние годы делегацию европейских политиков в Турцию, которая посетит страну в понедельник и вторник.
«Этот визит – яркое свидетельство стратегической важности европейско-турецких отношений и нашего стремления к их расширению», – заявила Могерини.
Отметим, что Турция не присоединилась к санкциям Запада против России, введенным из-за ситуации на Украине. Официальные лица ЕС будут убеждать Анкару присоединиться к режиму санкций, или по крайней мере, «не злоупотреблять ситуацией для своей выгоды», экспортируя продукты в Россию.