Ուկրաինան վերսկսել է գազի ներմուծումը Ռուսաստանից
Ուկրաինան երեքշաբթի վերսկսել է գազի ներմուծումը Ռուսաստանից։ Այս մասին հայտնել է տեղական հեռուստաընկերությունը՝ «Ուկրտրանսգազ» ընկերությանը հղումով։
Վաղ նախատեսվում էր ռուսական գազի մատակարարումը սկսել դեկտեմբերի 11-ին, սակայն «Նավթոգազ Ուկրաինա» ընկերությունը վերաձևակերպել է հայտը։
Դեկտեմբերի 7-ին Ուկրաինայի էներգետիկայի և ածխային արդյունաբերության նախարար Վլադիմիր Դեմշինն ասել է, որ Ուկրաինան դեկտեմբերի 8-ին կսկսի ռուսական վճարված գազի ստացումը։
«Նավթոգազ Ուկրաինան» էլ շաբաթ գիշեր հայտարարել էր ընկերության կողմից կանխավճար կատարելու մասին ռուսական գազի դեկտեմբերյան մատակարարումների համար։ Ավելի ուշ «Գազպրոմում» հաստատել են Ուկրաինայից 378 մլն դոլարի ստացման մասին։

Украина возобновила импорт газа из России
Украина во вторник возобновила импорт газа из России,. Как передает ТАСС, об этом сообщило местное телевидение со ссылкой на компанию «Укртрансгаз».
Ранее планировалось начать поставки российского газа 11 декабря, но компания «Нафтогаз Украины» переоформила заявку.
7 декабря министр энергетики и угольной промышленности Украины Владимир Демчишин заявил, что Украина 8 декабря начнет отбор оплаченного российского газа. «В пятницу была проплачена сумма за 1 млрд. куб. м «Газпрому», и начиная с понедельника мы начнем отбор», - сообщил Демчишин.
Напомним, что в ночь на субботу «Нафтогаз Украины» заявил о внесении компанией предоплаты за декабрьские поставки российского газа. Позже в «Газпроме» подтвердили поступление платежа $378 млн. от Украины.
Согласно достигнутым договоренностям, цена на газ для Украины в четвертом квартале 2014 года составляет $378 за 1 тыс. куб. м. Таким образом, «Нафтогаз Украины» внес предоплату за 1 млрд. куб. м газа.