Իսպանիայի թագավորի քույրը կկանգնի դատարանի առաջ
Դատավոր Խոսե Կաստրոն, որը քննում է իսպանական միապետի փեսա Ինյաքի Ուրդանգարինի ֆինանսական չարաշահումների և դրանց մասնակից Քրիստինա դե Բուրբոնի գործը, որոշում է ընդունել դատարանի առաջ կանգնեցնել Իսպանիայի նախկին թագավոր Խուան Կառլոս I–ի աղջկան և ներկայիս թագավոր Ֆիլիպ VI–ի քրոջը։ Այս մասին այսօր հայտնել է Բալեարյան կղզիների Դատական ազգային պալատը, որտեղ քննվում է այդ գործը։
Դատավորը Քրիստինային համարում է «Այզոոն» ընկերության՝ 337.138 եվրոյի չափով հարկից խուսափելու անմիջական մասնակից. Քրիստինան ընկերության համասեփականատերն է ամուսնու հետ։ Թագավորի քրոջը դատի տալու որոշումը դատավորն ընդունել է անկախ այն բանից, որ ոչ դատախազությունը, ոչ էլ հարկային ծառայությունը նրա գործողություններում հանցագործություն չեն տեսնում։ Բացի այդ, նախորդ շաբաթ Քրիստինան երկրի բյուջե 600 հազար եվրո է վճարել։ Քննիչի կարծիքով դա հենց այն գումարն է, որը Քրիստինան պետք է վերադարձներ պետությանը։
«Մաքուր ձեռքեր» միություն հասարակական մեղադրողն 8 տարվա ազատազրկում է պահանջում Քրիստինայի համար։ Դատի օրը դեռևս չի նշանակվել։

Сестра короля Испании предстанет перед судом
Судья Хосе Кастро, расследующий дело о финансовых злоупотреблениях зятя испанского монарха Иньяки Урдангарина и причастности к ним инфанты Кристины де Бурбон, принял решение предать суду дочь бывшего короля Испания Хуана Карлоса I и сестру нынешнего испанского монарха Филиппа VI. Как передает ТАСС, об этом сообщила в понедельник Национальная судебная палата Балеарских островов, где расследуется это дело.
Судья считает инфанту Кристину прямой соучастницей уклонения от уплаты налогов в размере 337 тыс. 138 евро через фирму «Айзоон», совладелицей которой она являлась вместе со своим мужем. Решение отдать сестру короля под суд Кастро принял несмотря на то, что ни прокуратура, ни налоговая инспекция не видят в ее действиях состава преступления. Кроме того, неделю назад инфанта внесла в бюджет почти 600 тыс. евро. По мнению прокуратуры, именно эту сумму инфанта Кристина должна была вернуть государству в связи с тем, что она пользовалась средствами, полученными незаконным путем ее мужем.
Общественное обвинение в лице объединения «Чистые руки» просит для инфанты 8 лет тюремного заключения. Дата суда пока не назначена.