Պորոշենկոն մասնակի զորահավաքի մասին հրամանագիր է ստորագրել
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն մասնակի զորահավաքի մասին հրամանագիր է ստորագրել, որը հաստատվել է խորհրդարանի կողմից։
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան հունվարի 15-ին հավանություն էր տվել Պորոշենկոյի հերթական հրամանագրին մասնակի զորահավաքի հերթական ալիքի վերաբերյալ։ Ինչպես նշել է ուկրաինական պետության ղեկավարը, նորակոչիկներին ուժային գործողության իրականացման գոտի չեն ուղարկելու։
Համաձայն Ուկրաինայի պաշտպանության և ազգային անվտանգության խորհրդի 2014 թ. դեկտեմբերի 20-ի որոշման՝ հունվարի 20-ին կմեկնարկի զորահավաքի չորրորդ ալիքը, ապրիլին և հունիսին տեղի կունենան ևս երկուսը։
Հունվարի 8-ին պաշտպանության նախարար Ստեփան Պոլտորակը հայտարարել էր, որ 2015-ին հնարավոր է՝ մոտ 140–հազարանոց զորահավաք լինի, եթե լինի դրա անհրաժեշտությունը։

Порошенко подписал указ о частичной мобилизации
Президент Украины Петр Порошенко подписал указ о частичной мобилизации, утвержденный парламентом, сообщает ТАСС.
Верховная рада Украины 15 января одобрила указ Порошенко об очередной волне частичной мобилизации. Как заверил глава украинского государства, новобранцев не будут отправлять в зону проведения силовой операции.
Согласно решению Совета национальной безопасности и обороны Украины от 20 декабря 2014 года, 20 января начинается четвертая волна мобилизации, в апреле и июне пройдут еще две. Под мобилизацию не подпадут некоторые категории военнообязанных - в частности, непригодные по состоянию здоровья, студенты и аспиранты, священнослужители, родители трех и более детей, жители территорий, неподконтрольных украинской власти.
8 января министр обороны Степан Полторак заявил, что в 2015 году может быть мобилизовано около 104 тыс. человек, если на то будет необходимость. Представитель Генштаба Украины Владимир Талалай сообщил также, что при необходимости в армию будут призываться женщины в возрасте от 25 до 50 лет.