ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 19-ին և լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2000 կրակոց:
Նույն ժամանակահատվածում շփման գծի տարբեր հատվածներում ադրբեջանական զինուժի կողմից ձեռնարկվել են 8 հետախուզադիվերսիոն գործողությունների փորձեր, որոնք ժամանակին հավաստանշվել և կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել:
Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Սուրեն Խաչիկի Փիլոսյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում Ս. Փիլոսյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին ու ծառայակիցներին:

В результате азербайджанской диверсии погиб армянский солдат
В ночь на 20 января ВС Азербайджана по всему периметру линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики активно нарушали режим перемирия – зафиксировано около 220 случаев.
Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, противник произвел по карабахским позициям более 2000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
Азербайджанские ВС также предприняли 8 попыток диверсий. Все они были своевременно выявлены и пресечены. Понеся потери, противник отступил на исходные позиции.
В результате стрельбы со стороны противника погиб военнослужащий ВС НКР Сурен Пилосян (1995 г.р). Министерство обороны НКР разделяет горе и выражает соболезнования семье, близким и сослуживцам погибшего. Для выяснения всех обстоятельств инцидента проводится расследование.