Սոմալիում էթնիկ խմբերի բախման հետևանքով 40 մարդ է զոհվել
Սոմալիում 40 մարդ է զոհվել տարբեր էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների զինված բախման հետևանքով։ «ՍԱՊԱ» գործակալության փոխանցմամբ՝ բախումներ են բռնկվել երկրի կենտրոնական հատվածի երկու կլանների միջև։ Տասնյակ բնակելի տներ են այրվել, իսկ վիրավորների թիվը դեռևս ճշտվում է։
«Հրաձգությունը բռնկվել է Դիֆոյում և այլ գյուղերում Բալեթ–Վենայից՝ Խիրան նահանգի վարչական կենտրոնից 35 կմ հարավ–արևելք», – հայտնում է գործակալությունը տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչ Աբդիֆահ Հասան Աֆրահի տվյալները։ Նրա խոսքերով՝ բախումների պատճառ է հանդիսացել հողն օգտագործելու մրցակցությունը։
Սոմալիի բնակչության գերակշիռ մեծամասնությունը մեկ ազգի ներկայացուցիչներ են կազմում, սոմալացիները, սակայն էթնիկ միասնության չհասան։ Բնակչությունը, փաստորեն, կազմված է մի քանի կլանից, որոնց մեջ մտնում են ավելի փոքր էթնիկ խմբեր, որոնք էլ մշտապես հակամարտության մեջ են։

В Сомали не менее 40 человек погибли в результате этнических столкновений
Не менее 40 человек погибли в результате вооруженных столкновений представителей разных этнических групп в Сомали. Как сообщает ТАСС со ссылкой на агентство САПА, стычки вспыхнули между двумя кланами в центральной части страны. Ранено пока не установленное число мирных жителей, сожжены сотни жилых домов.
«Перестрелка возникла в Дифоу и других деревнях в 35 км к юго-западу от Белет-Вена – административного центра провинции Хиран», - приводит агентство данные представителя местных властей Абдифаха Хасана Афраха. По его словам, столкновения вызваны соперничеством из-за прав пользования землей.
Подавляющее большинство населения Сомали составляют представители одного народа, сомалийцев, однако он этнически так и не стал однородным. Фактически он состоит из нескольких кланов, в которые входят более мелкие этнические группки, которые постоянно враждуют между собой. В этом кроется одна из причин продолжительной гражданской войны, которая не стихает в Сомали с начала 1990-х годов.