«Նորմանդյան քառյակի» բանակցությունները 7 ժամ են տևել
«ՌԻԱ Նովոստի»–ի փոխանցմամբ՝ Բեռլինում փոխարտգործնախարարների մակարդակով տեղի է ունեցել «Նորմանդյան քառյակի» (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Գերմանիա, Ֆրանսիա) հանդիպումը:
7 ժամ տևած փակ հանդիպմանը քննարկվել են ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները։
Փետրվարի 11-ին Մինսկում նախատեսված է «Նորմանդյան քառյակի» առաջնորդների հանդիպումը ուկրաինական հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Մինչ այդ Մինսկում տեղի կունենա նաև շփման խմբի հանդիպումը:
Հիշեցնենք՝ Միացյալ Նահանգները և ԵՄ–ն, չընդունելով Ղրիմի միացումը Ռուսատանին, Մոսկվային մեղադրում են Ուկրաինայի ներքին գործերին միջամտելու մեջ:
ԱՄՆ-ը և Եվրամիությունը սկսեցին պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի տնտեսական, բանկային, պաշտպանության և էներգետիկայի ոլորտներում, ինչին ի պատասխան՝ Ռուսաստանն արգելափակեց պատժամիջոցները կիրառող երկրներից պարենային ապրանքների ներկրումը:

В Берлине завершилась встреча представителей «нормандской четверки»
В Берлине завершилась встреча представителей так называемой нормандской четверки, которые собрались в столице Германии для обсуждения предстоящего в среду в Минске саммита по урегулированию ситуации на Украине, сообщил РИА «Новости» дипломатический источник.
Встреча длилась около 7 часов. По информации источника, с немецкой стороны во встрече участвовал статс-секретарь МИД ФРГ Маркус Эдерер, которого местные СМИ называют доверенным лицом главы МИД Франка-Вальтера Штайнмайера. Встреча проходила в закрытом для прессы режиме.
Накануне стало известно, что лидеры «нормандской четверки», куда входят Россия, Германия, Франция и Украина, договорились провести 11 февраля в Минске встречу при согласовании ряда позиций. Как ожидается, во вторник состоятся переговоры трехсторонней контактной группы по Украине, которая готовит условия и содержательное наполнение саммита в Минске.