ԱՄՆ Կոնգրես օրինագիծ է ուղղվել Ուկրաինային զենք տրամադրելու մասին
ԱՄՆ Կոնգրեսի դիտարկմանը սենատոր հանրապետականներն օրինագիծ են ներկայացրել, որը նախագահին իրավունք է տալիս Ուկրաինայի կառավարությանը զենք մատակարարել։
Ինչպես հստակեցրել է նախաձեռնության գլխավոր հեղինակ, ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի զենքի հարցերով հանձնաժողովում ավագ հանրապետական Ջեյմս Ինհոֆը, «օրինագիծը թույլ է տալիս նախագահ Օբամային Ուկրաինայի կառավարությանը մահացու զենք տրամադրել»։
«Այնտեղ նաև պահանջ կա՝ Կոնգրեսին գրավոր հաշվետվություն ներկայացնել ամբողջական ռազմավարության մասին. բացի Ուկրաինային զենք տրամադրելուց՝ օրենքի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո 15 օրվա ընթացքում, ինչպես նաև ամեն 90 օրը մեկ տեղեկացնել ռազմավարության կիրառման ընթացքի վերաբերյալ», – նշել է քաղաքական գործիչը։
Ինհոֆի գրասենյակում նշել են, որ ներկայումս դա միակ օրինագիծն է, որը թույլ է տալիս զենք մատակարարել Ուկրաինային, և պարտադրում նախագահին հաշվետու լինել ուկրաինական ճգնաժամի ռազմավարության վերաբերյալ։

В Конгресс США внесен законопроект о предоставлении Украине оружия
Группа сенаторов-республиканцев внесла на рассмотрение Конгресса США законопроект, который предоставляет президенту право поставлять правительству Украины вооружение. Документ зарегистрирован в четверг в электронной базе Конгресса, сообщает ТАСС.
Как пояснил главный автор инициативы, старший республиканец в комитете по делам вооруженных сил сената Конгресса США Джеймс Инхоф, «законопроект позволяет президенту Обаме предоставить смертоносное оружие правительству Украины».
В офисе Инхофа отметили, что на данный момент это единственный законопроект, разрешающий поставлять оружие на Украину и обязывающий президента отчитываться о стратегии по украинскому кризису. Всего свою подпись под законопроектом поставили 17 законодателей.
Ранее члены палаты представителей республиканец Мэк Торнберри и демократ Адам Смит сообщили о разработке законопроекта, предусматривающего оказание военной помощи Украине.