Մինսկի բանակցությունները հնարավոր է՝ շարունակվեն Աստանայում
«ՏԱՍՍ»–ը, Ղազախստանի նախագահի լրատվական ծառայությանը հղումով, գրում է, որ նախօրեին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են «նորմանդական քառյակի» բանակցություններն Աստանայում շարունակելու հնարավորության հարցը:
Բանակցություններն Աստանայում շարունակելը Գերմանիայի նախաձեռնությունն է:
Մինչ այդ՝ փետրվարի 20-ին, Մերկելն ու Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը կհանդիպեն Փարիզում Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման խնդրով։
Հիշեցնենք՝ «նորմանդական քառյակի»՝ Մինսկում շուրջ 15 ժամ տևած բանակցությունների արդյունքում կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել փետրվարի 15-ի կեսգիշերից սկսած՝ դադարեցնել կրակը Դոնբասում, ինչպես նաև դուրս բերել ծանր զինտեխնիկան:

Минские переговоры могут продолжиться в Астане
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев и канцлер Германии Ангела Меркель в пятницу по телефону обсудили итоги прошедшего саммита «нормандской четверки» в Минске, в ходе разговора стороны допустили возможность продолжения работы в данном формате на предстоящей встрече в Астане. Об этом сообщила пресс-служба президента Казахстана, передает ТАСС.
«Меркель подчеркнула важность усилий президента Казахстана по продвижению процесса мирного урегулирования конфликта на юго-востоке Украины и попросила продолжить эту значимую работу, отметив возможность проведения встречи «нормандской четверки» в Астане», - говорится в сообщении.
В ходе разговора, который состоялся по инициативе германской стороны, собеседники выразили надежду, что предпринятые усилия всех сторон по обеспечению мирного процесса способствуют урегулированию кризиса в Украине.