Լեհաստանը զենք չի վաճառի Ուկրաինային, քանի որ վերջինն ի վիճակի չէ վճարել
Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին հայտարարել է, որ Լեհաստանն առայժմ Ուկրաինային զենք չի վաճառի, սակայն չի բացառվում, որ դա արվի հետագայում։
«Առայժմ Լեհաստանից ուկրաիացիներին ոչ ոք զենք չի վաճառի, որովհետև նրանք չեն կարող վճարել»,– հայտարարել է Կոմորովսկին «TVN24» հեռուստաընկերության եթերում՝ մեկնաբանելով հարցումը՝ համաձյան որի՝ լեհերի 65 տոկոսը դեմ է Ուկրաինային զենք մատակարարելուն։
Միևնույն ժամանակ, նա նկատել է, որ սխալ կլիներ նաև պնդել, որ դա երբեք չի լինի։
Նախորդ շաբաթ էլ Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Թոմաշ Սեմոնյակը հայտարարել էր, որ իր երկիրը մտադիր չէ Ուկրաինային ծանր սպառազինություն մատակարարել։
Սակայն ավելի վաղ «Financial Times» թերթին տված հարցազրույցում նախարարը չի բացառել Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրելու հնարավորությունը։
Ուկրաինային զինելու «քարտեզը», Սեմոնյակի խոսքերով, Արևմուտքի ձեռքում է, և կարող է օգտագործվել հետագայում։

Президент Польши: «Варшава не продает украинцам оружия, потому что им не за что его купить»
Президент Польши Бронислав Коморовский заявил, что Польша пока не продает оружие Украине, однако не исключает, что это будет сделано в будущем. Об этом сообщает «Росбалт».
«Пока никто в Польше не продает украинцам оружия, потому что им не за что его купить», – заявил Коморовский в эфире телеканала TVN24, комментируя данные опроса, согласно которому 65% поляков выступают против поставок Польшей оружия на Украину.
При этом он отметил, что «было бы, однако, ошибкой, если бы Польша задекларировала, что никогда этого не сделает». «Это означало бы, что не будет возможности определенного давления на ситуацию», - отметил Коморовский.
Напомним, на прошлой неделе министр обороны Польши Томаш Семоняк заявил, что у страны нет планов отправки на Украину тяжелого вооружения.