ԴՆԹ փորձաքննությունը հաստատել է ստամբուլցի մահապարտի ինքնությունը (լուսանկարներ)
Ռուսական հատուկ ծառայությունները ստացել են ստամբուլցի մահապարտի ԴՆԹ–ի փորձաքննության արդյունքները. նա, «Լայֆնյուզի»–ի փոխանցմամբ, Դաղստանի Դերբենտ քաղաքի 19–ամյա բնակչուհի Դիանա Ռամազոնովան է։
«Սև այրին» իրեն պայթեցրել էր Ստամբուլի ոստիկանության բաժանմունքում հունվարի 6–ին ամուսնու՝ Աբու Էդելբիևի՝ Սիրիայում սպանվելուց հետո։ Վերջինը ԻՊ ծայրահեղական խմբավորման անդամներից էր։ Ահաբեկչության հետևանքով մեկ ոստիկան էր մահացել, մեկը՝ ծանր վիրավորվել։
Ռամազանովան ապագա ամուսու հետ ծանոթացել էր համացանցով, այնուհետև մեկնել Թուրքիա, որտեղ զույգն ամուսնացել էր։ Երեք ամիս անց ամուսիններն անօրինական ձևով մեկնել էին Սիրիա, որտեղ Աբուն կռվում էր իսլամիստների ճակատում։ Դեկտեմբերին Աբուն սպանվեց, որից հետո «սև այրին» վերադարձավ Թուրքիա։
Իրավապաշտպան մարմինների աշխատակիցների տեղեկատվությամբ՝ Թուրքիայում աղջկան նախապատրաստել էին ՌԴ տարածքում ահաբեկչություն իրականացնելու համար։

Экспертиза ДНК установила личность стамбульской смертницы (фото)
Российские спецслужбы получили результаты экспертизы ДНК стамбульской смертницы и выяснили, что именно 19-летняя уроженка дагестанского города Дербента Диана Рамазанова устроила теракт в Стамбуле, сообщает «Lifenews».
«ДНК-анализ образцов биологических материалов взорвавшейся женщины и ее матери Райзанат Рамазановой совпали на 98%, – рассказал источник в правоохранительных органах региона. – Теперь мы абсолютно уверены, что самоподрыв совершила Диана Рамазанова.
Напомним, что Диана Рамазанова подорвала себя в стамбульском отделении полиции 6 января. Она зашла в здание стражей порядка и сообщила дежурному на английском языке о пропаже паспорта. После чего и произошел взрыв, результатом которого стали смерть одного полицейского и серьезные ранения другого. По информации сотрудников правоохранительных органов, в Турции девушку активно обрабатывали, уговаривая совершить теракт на территории России.