Հակառուսական պատժամիջոցներն Իտալիային 5 մլրդ եվրոյի վնաս են պատճառել
Իտալիան հակառուսական պատժամիջոցների հետևանքով ավելի քան 5 մլրդ եվրո է կորցրել, որում միայն գյուղատնտեսությունը 1,2 մլրդ եվրոյի վնաս է կրել։ Այս մասին հայտարարել է «Ինթեզա» բանկի տնօրենների խորհրդի նախագահ Անտոնիո Ֆալլիքոն։
«Եվրոպական երկրների համար պատժամիջոցներն ավելի դրամատիկ հետևանքներ ունեցան, քան ՌԴ–ի։ Իտալիայում ռուսական կողմնորոշում ունեցող հատվածներում առանց աշխատանքի է մնացել մոտ 300 հազ մարդ»,–ասել է Ֆալլիքոն Կրասնոդարում «Ինտերֆաքս» գործակալությանը։
Պատժամիջոցների հետևանքով հսկայական վնաս է հասցվել տնտեսության այնպիսի ճյուղերի, ինչպիսիք են նորաձևության, կահույքի արդյունաբերությունը, մեքենաշինությունը, 50%–ով կրճատվել է Իտալիա ռուս զբոսաշրջիկների հոսքը։

Ущерб Италии из-за антироссийских санкций оценили в 5 млрд евро
Италия в результате антироссийских санкций потеряла более 5 млрд евро, в том числе сельское хозяйство – порядка 1,2 млрд евро, передает «Интерфакс» со ссылкой на председателя совета директоров банка «Интеза» Антонио Фаллико.
«Для стран Европы санкции оказались более драматичными, чем для самой России. В Италии остались без работы около 300 тыс. человек в секторах, ориентированных на Россию», – заявил Фаллико на пресс-конференции.
Большие экономические потери в результате санкций, добавил он, понесли индустрия моды, производство мебели, машиностроение, на 50% сократился поток в Италию российских туристов.