Բրիտանացի գիտնականներն ապացուցել են տղամարդկանց գոյության անհրաժեշտությունը
Արևելյան Անգլիայի համալսարանի աշխատակիցներն ուսումնասիրություն են անցկացրել, որի նպատակն է եղել պարզել՝ ինչու է բնությունը ստեղծել երկու տարբեր սեռ։
Ինչպես ցույց են տվել բզեզների փորձարկումների արդյունքները, տղամարդը հարկավոր է ոչ միայն սերնդափոխությունն ապահովելու համար, այլ նաև տեսակի կենսական ուժերը պահպանելու՝ ապահովելով ժառանգների գենետիկական առողջությունը։
Փորձարկման ընթացքում գիտնականները սահմանափակել կամ ավելացրել են ալյուրի բզեզների սեռային կազմը։ Առանձին դեպքերում 90 որձին միայն 10 էգ է ընկել, որի արդյունքում էգերը հնարավորություն են ունեցել «խոտանել» որձերին։
Բզեզների հաջորդ 50 սերունդների գենետիկայի և առողջության հետագա ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ որքան շատ որձ է եղել, այնքան դրանք ավելի բարվոք ցուցանիշներ են արձանագրել։ Ինչպես գրում է «RT»–ն, մրցակցությունը բեղմնավորվելու համար բարձրացրել է տեսակի կենսունակությունը։
Հետազոտողներից Մեթ Հեյջի խոսքերով՝ տղամարդկանց մրցակցությունը կարևորվում է գենետիկորեն առողջ սերունդ ստեղծելու համար։
«Սեռային ընտրությունը կարծես զտիչ լինի, որը դեն է նետում բոլոր վնասակար գենետիկական մուտացիաները և օգնում տեսակին ծաղկել ու խուսափել ոչնչացումից երկարաժամկետ հեռանկարում»,– ասել է գիտնականը։

Британские ученые доказали необходимость существования мужчин
Сотрудники Университета Восточной Англии провели исследование, целью которого было выяснить, зачем природа создала в животном мире два разных пола.
Как доказали эксперименты на жуках, роль мужского пола заключается не только в том, чтобы оплодотворять женские особи, но и в том, чтобы сохранять жизненные силы популяции, обеспечивая генетическое здоровье потомства.
В ходе опытов ученые экспериментировали с увеличением или сокращением интенсивности полового отбора у мучных жуков. В отдельных случаях на 90 самцов приходилось только 10 самок, в итоге самки получали возможность «выбраковывать» самцов. По природе своей мучной жук моногамен.
Дальнейшее изучение генетики и здоровья потомства (через 50 поколений) показало, что чем больше было самцов, тем лучше дела обстояли с генетикой и здоровьем у жуков. Конкуренция за спаривание приводила к повышению жизнеспособности популяции, пишет RT.
По словам исследователя Мэтта Гейджа, таким образом, мужская конкуренция важна для рождения потомства, поскольку обеспечивает генетическое здоровье популяции. «Половой отбор - это как фильтр, который отбрасывает все вредные генетические мутации и помогает популяции процветать и избегать вымирания в долгосрочной перспективе», – отмечает ученый.