ԵԱՀԿ-ն անհանգստացած է Ադրբեջանի իշխանությունների գործողություններով
«Թուրան»–ի փոխանցմամբ՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Իզաբել Սանթոսը ողջունել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրավապաշտպան Էմին Հուսեյնովին երկրից դուրս գալու թույլտվություն տալը՝ միաժամանակ նշելով դրա բացասական կողմը։
«Ցավալի է. քաղաքացիական հասարակության առաջնորդները ստիպված են լքել երկիրն իշխանությունների ճնշման տակ»,–ասել է Սանթոսը՝ հույս հայտնելով, որ դա պարզապես Ադրբեջանի կառավարության ժեստը չէ Եվրոպական խաղերի համապատկերին։
«Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի խղճի կալանավորներին ու քաղբանտարկյալներին, որոնց թվում՝ Ինթիգամ Ալիևին, Հադիջա Իսմայլովային, Ռասուլ Ջաֆարովին, Անար Մամեդլիին և Լեյլա Յունուսին»,-հավելել է Սանթոսը:

В ОБСЕ обеспокоены действиями властей Азербайджана
Глава Комитета по демократии и правам человека Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Изабель Сантос приветствовала решение властей Азербайджана позволить выехать из страны правозащитнику Эмину Гусейнову, однако при этом отметила негативную сторону происходящего.
«Это хорошая новость, что Эмину Гусейнову позволили покинуть Азербайджан. Но это также и печальный день, так как лидеры гражданского общества вынуждены покидать страну под давлением властей. Я надеюсь, это не будет просто жестом правительства Азербайджана по случаю Европейских игр, а начало крайне необходимых, фундаментальных изменений ситуации с правами человека.
Азербайджан должен безотлагательно и серьезно отнестись к своим обязательствам перед ОБСЕ и начать освобождать узников совести и политзаключенных, включая Интигама Алиева, Хаджиджу Исмайлову, Расула Джафарова, Анара Мамедли и Лейлу Юнус», – заявила Сантос.